Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach…
2020-07-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych

Janusz Kubicki gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" (26.07.2020)
- Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku książek w tej materii.

Podał kilka kontrowersyjnych faktów z naszej historii. Na przykład z bitwy pod Grunwaldem, gdzie Krzyżaków na otwartym polu w pełnym słońcu przetrzymano aż do południa, gdy zwyczajowo bitwy rozpoczynano o świecie. Król Władysław Jagiełło, aby zmęczyć wroga, przed bitwą zarządził aż trzy msze święte...
Inną ciekawostką z tej bitwy jest to, że po wygranej nasz król zarządził trzydniowe uroczystości. W ich trakcie nie skąpiono mięs, ale przede wszystkim okowity. W efekcie, gdy wreszcie polskie wojska ruszyły pod Malbork – Krzyżacy zdołali już przygotować obronę. Na dodatek nasi wojowie zmęczeni świętowaniem wygranej, nie bardzo palili się do ataku.

Doktor Janusz Kubicki zgodnie ze swoją wiedzą medyczną, prześledził też prokreację i historię chorób wielu rodów królewskich. Barwnie opisuje to w swoich opracowaniach.

Nasz gość od lat poznaje też motyle. W swoich kilku gablotach ma okazy niemal wszystkich gatunków występujących w Polsce. Ale ostatnią jego pasją są autografy. Dysponuje podpisami znamienitych sportowców (np. FC Barcelony i Realu Madryt) oraz polityków, w tym polskiej pary prezydenckiej.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej 2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***