Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu…
2020-07-21, 08:41 Autor: Witold Żurawicki

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o wakacyjnym zapotrzebowaniu na oddawanie krwi
- Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Dlaczego? Zawsze w okresie kanikuły jest wzmożony popyt na krew. Przede wszystkim dlatego, że dawcy też mają wakacje a także z powodu częstszych wypadków drogowych. Poza tym w tym roku doszedł czas pandemii, który rzecz jasna nie pomaga w zbiórce krwi. Na dodatek niedawno pełną parą ruszyły zabiegi szpitalne, więc popyt jest jeszcze większy.
Obecnie największe zapotrzebowanie jest na krew grupy 0 RH „plus” i 0 RH „minus”. Obserwuje się również zwiększone zapotrzebowanie na grupę AA „minus”.

Dawcą krwi może być osoba pełnoletnia, ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Taka osoba zgłasza się z dowodem osobistym do punktu pobrań i tam przechodzi kwalifikację lekarską. Aktualnie w czasach epidemii obowiązuje dawców jeszcze tak zwana preselekcja.

- Przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny dotyczący ewentualnych kontaktów z osobami, które były podejrzane o zakażenie SARS, ewentualnie dowiadujemy się, czy nie są to osoby, które wróciły w ostatnich dniach z zagranicy – tłumaczy Iwona Rajca-Biernacka. W przypadku takich osób obowiązuje nadal 14 –dniowy okres dyskwalifikacji.

W naszym regionie mieliśmy około 10 przypadków oddania osocza przez ozdrowieńców z COVID - 19. Takie osoby dokumentują swoje zakażenie i wyleczenie. Muszą spełnić kryteria, jakie spełnić muszą krwiodawcy. Pobrania osocza dokonuje się za pomocą specjalnego aparatu. Oczywiście – podobnie jak pobranie krwi – jest to zabieg bezbolesny.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej 2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***