Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury…
2020-07-16, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin

Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin
- Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu. – Wnioski płynące z kontroli na Opolszczyźnie są zbliżone do tego co mamy w kraju – powiedziała z kolei Aleksandra Pawlicka, pracownik NIK w Opolu.
Delegatura w Opolu sprawdziła Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu, Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Łambinowicach. Chodziło o sprawdzenie w jaki sposób gminy świadczą pomoc osobom żyjącym w ubóstwie. Na Opolszczyźnie była to tylko jedna nieprawidłowość.

- Było to w ośrodku w Nysie i one dotyczyły tylko jednego podopiecznego DPS – powiedziała Aleksandra Pawlicka. Zaznaczyła jednak, że porównując dane krajowe, w województwie opolskim zawierano mniej kontraktów socjalnych. – A to one są najskuteczniejszą formą aktywizacji tych ludzi. Pracownicy to potwierdzają, więc należy spodziewać się, że liczba kontraktów będzie wzrastać – oceniła Pawlicka.

Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu stwierdziła, że pomoc jest trochę rozdawana, czy to w formie wypłaty zasiłków czy pomocy żywnościowej. - Podstawowym celem powinna być aktywizacja osób żyjących w ubóstwie, a aktualnie ta pomoc jest raczej doraźna – oceniła dyrektor Zyman.

- Pozytywną informacją jest to, że lata które badaliśmy czyli 2015 – 2018 pokazały że ubóstwo się zmniejszyło, a wpływ miał na to spadek bezrobocia, wzrost przeciętnego wynagrodzenia, obniżenie wieku emerytalnego i pozytywne skutki 500 plus – mówiła Zyman, ale zaznaczyła, że od roku 2018 znów ubóstwo rośnie, choć tego kontrola NIK-u nie objęła.

Zobacz także

2020-09-06, godz. 08:20 Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce - W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z… » więcej 2020-09-05, godz. 08:20 Ksiądz Arnold Drechsler o dobroczynności i o tym, jak mądrze pomagać potrzebującym - Dobroczynność oznacza dobro czynić – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2020-09-04, godz. 08:52 Mateusz Magdziarz o jesiennej ramówce TVP3 Opole - Telewizja się zmieniła, ten dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej to standardowy dostęp, ale jesteśmy też dostępni w internecie, jest strona internetowa… » więcej 2020-09-03, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym - Między marcem a lipcem, kiedy rodzice uznali, że nie będą posyłać dziecka do szkoły, mimo tego, że szkoła funkcjonuje, to mogli o taki zasiłek wystąpił… » więcej 2020-09-02, godz. 09:26 Michał Siek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w szkołach oraz o lekcjach w dobie pandemii - Pewnie będą sytuacje że gdzieś uczniowie będą zakażeni, ale nie ma co popadać w jakąś panikę – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-09-01, godz. 08:24 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej - To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina… » więcej 2020-08-31, godz. 09:44 Cecylia Gonet o 40-leciu porozumień sierpniowych – Ja zapisałam się w 1980 roku, ale byłam szeregowym członkiem związku, nie byłam wtedy działaczem. Pamiętam jednak to, co opowiadali mi koledzy i był… » więcej 2020-08-30, godz. 08:20 Sierż. sztab. Przemysław Kędzior i asp. Błażej Sołtys o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwa… Aspirant Błażej Sołtys i sierżant sztabowy Przemysław Kędzior z opolskiej Policji o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwań » więcej 2020-08-29, godz. 08:40 Beata Szpakowska o pracy strażnika miejskiego - Nasza straż liczy sobie niespełna 30 lat – przypomniała Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. W sobotę 29 sierpnia strażnicy… » więcej 2020-08-28, godz. 08:46 Dorota Koncewicz o inwestycjach w gminie Niemodlin - Starostwo opolskie wsparło nas kwotą 50 tys. złotych i tutaj już umowa została podpisana, ale też marszałek województwa odpowiedział na nasz apel i… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***