Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo…
2020-07-04, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku

Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
- Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda psychicznie.


O ile istnieje definicja starości fizycznej, to nie ma reguły na starość psychiczną. Wszystko zależy od trybu życia, nastawienia, psyche danej osoby. Od tych czynników zależy jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Prawda jest taka, że osoba starsza metrykalnie – może być młoda psychicznie. Mówimy o nich na przykład, że są młode duchem.
Z drugiej strony można być metrykalnie młodym, a jednocześnie wewnętrznie tak ukształtowanym, kultywującym najgorsze cechy psychiki, że niemal mentalnie starcem. Mówimy wtedy na przykład o trzydziestoletnich staruszkach.

- Mózg należy traktować jak mięsień, trzeba go używać – zastrzegł nasz gość. To recepta na długą sprawność intelektualną. A więc nie patrząc na pesel czytajmy, chłońmy ciekawostki świata, wytężajmy umysł w różnego rodzaju rozrywkach, ale jednocześnie starajmy się – o ile to tylko możliwe – uprawiać jakieś sporty, a przynajmniej być aktywnym fizycznie.

Medycyna podniosła wiek starości, gdyż po prostu żyjemy dłużej, w większym komforcie, umiemy wyleczyć wiele schorzeń. Jednak właśnie nastawienie psychiczne determinuje nasze samopoczucie. Czy czujemy się już staro, czy też jeszcze nie. Dlatego unikajmy dyskusji, w których dominuje narzekanie, opowiadanie o chorobach, permanentna krytyka otaczającej nas rzeczywistości, czyli tak zwane dołowanie. No i trzeba wyjść do ludzi, bo izolacja, samotność nikomu nie służy. Bez względu na wiek.

Zobacz także

2020-08-28, godz. 08:46 Dorota Koncewicz o inwestycjach w gminie Niemodlin - Starostwo opolskie wsparło nas kwotą 50 tys. złotych i tutaj już umowa została podpisana, ale też marszałek województwa odpowiedział na nasz apel i… » więcej 2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***