Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy…
2020-06-27, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
- Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Opolu. – Dlatego nazywana jest też cichym zabójcą.
Typowe symptomy cukrzycy to osłabienie, senność, częstomocz. Oczywiście nadmierna waga ciała czy brak ruchu również sprzyjają rozwojowi tej choroby. O kiepskiej diecie nie wspominając.

- Niestety, może się rozwijać niezauważalnie, nawet do 10 lat i cukrzycy wówczas nie wiedzą, że chorują – zastrzegła Ewelina Tomechna.

A konsekwencje mogą być bardzo różne. Aż do powikłań sercowo-naczyniowych z udarami i zawałami włącznie. Oczywiście po jakimś czasie. Bywa, że cukrzyca powoduje trwałe kalectwo, gdyż niezbędne są amputacje (np. tzw. stopa cukrzycowa).

Nasz gość zastrzegł, że jeśli według badania na czczo poziom cukru przekroczy u nas wartość 100 – warto pójść do lekarza, by sprawdzić, co się dzieje z naszym organizmem. A współczesna medycyna pozwala cukrzykom normalnie funkcjonować. Lekarstw nie brakuje.

Wg ostrożnych szacunków co dziesiąty z nas choruje na cukrzycę.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***