Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej…
2020-06-25, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy

Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
- W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych poszczególnych kandydatów: tzw. „kiełbasy wyborczej” czy realnych i policzonych propozycji.
- Trzeba zacząć do tego, jakimi w ogóle środkami dysponujemy – zaznaczył dr Żurakowski. – Jak wiemy budżet głównie konstruuje się na bazie wpływów, a mamy sytuację, gdzie prawie każdy ekonomistów wieszczy co najmniej 12-15% spadek dochodów budżetowych w Polsce. Wg szacunków to nawet od 20-50, a nawet 80 mld złotych mniej. I dopiero po takich informacjach, czyli kiedy wiem,y czego możemy się spodziewać, a przypominam, że mamy też pandemię i jej skutki - możemy patrzeć na programy wyborcze – ocenił nasz gość.

- W programach widzimy informacje o utrzymaniu bądź nieutrzymaniu 500 plus, widzimy informacje o środkach na służbę zdrowia; jedni mówią że „poprawimy obsługę”, inni bardziej konkretnie o 6,8 lub 7% PKB przeznaczanych na zdrowie… Żeby te obietnice nie były puste, trzeba mieć z czego te obietnice spełniać.

- Moim zdaniem należałoby się skupić na całkowicie nowej i bezprecedensowej sytuacji jaką mamy, czyli trzeba zasypać cały rynek pieniądzem, zarówno przez inwestycje centralne, jak i środkami dla przedsiębiorców – mówił dr Żurakowski.

Nasz gość zaznaczył, że w niektórych regionach odnotowano spadek podatku CIT w wysokości 40, a nawet 80%. Jego zdaniem, najpierw należy generować podatki, żeby potem można było je rozdawać w formie obietnic wyborczych.

Zobacz także

2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***