Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej…
2020-06-25, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy

Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
- W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych poszczególnych kandydatów: tzw. „kiełbasy wyborczej” czy realnych i policzonych propozycji.
- Trzeba zacząć do tego, jakimi w ogóle środkami dysponujemy – zaznaczył dr Żurakowski. – Jak wiemy budżet głównie konstruuje się na bazie wpływów, a mamy sytuację, gdzie prawie każdy ekonomistów wieszczy co najmniej 12-15% spadek dochodów budżetowych w Polsce. Wg szacunków to nawet od 20-50, a nawet 80 mld złotych mniej. I dopiero po takich informacjach, czyli kiedy wiem,y czego możemy się spodziewać, a przypominam, że mamy też pandemię i jej skutki - możemy patrzeć na programy wyborcze – ocenił nasz gość.

- W programach widzimy informacje o utrzymaniu bądź nieutrzymaniu 500 plus, widzimy informacje o środkach na służbę zdrowia; jedni mówią że „poprawimy obsługę”, inni bardziej konkretnie o 6,8 lub 7% PKB przeznaczanych na zdrowie… Żeby te obietnice nie były puste, trzeba mieć z czego te obietnice spełniać.

- Moim zdaniem należałoby się skupić na całkowicie nowej i bezprecedensowej sytuacji jaką mamy, czyli trzeba zasypać cały rynek pieniądzem, zarówno przez inwestycje centralne, jak i środkami dla przedsiębiorców – mówił dr Żurakowski.

Nasz gość zaznaczył, że w niektórych regionach odnotowano spadek podatku CIT w wysokości 40, a nawet 80%. Jego zdaniem, najpierw należy generować podatki, żeby potem można było je rozdawać w formie obietnic wyborczych.

Zobacz także

2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że w ciągu… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń COVID… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z okresu szczytu… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego – powiedział poseł… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku książek w… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu drogowego… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z Regionalnego… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. … » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***