Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej…
2020-06-25, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy

Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
Artur Żurakowski [fot. Marcin Skomudek]
- W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych poszczególnych kandydatów: tzw. „kiełbasy wyborczej” czy realnych i policzonych propozycji.
- Trzeba zacząć do tego, jakimi w ogóle środkami dysponujemy – zaznaczył dr Żurakowski. – Jak wiemy budżet głównie konstruuje się na bazie wpływów, a mamy sytuację, gdzie prawie każdy ekonomistów wieszczy co najmniej 12-15% spadek dochodów budżetowych w Polsce. Wg szacunków to nawet od 20-50, a nawet 80 mld złotych mniej. I dopiero po takich informacjach, czyli kiedy wiem,y czego możemy się spodziewać, a przypominam, że mamy też pandemię i jej skutki - możemy patrzeć na programy wyborcze – ocenił nasz gość.

- W programach widzimy informacje o utrzymaniu bądź nieutrzymaniu 500 plus, widzimy informacje o środkach na służbę zdrowia; jedni mówią że „poprawimy obsługę”, inni bardziej konkretnie o 6,8 lub 7% PKB przeznaczanych na zdrowie… Żeby te obietnice nie były puste, trzeba mieć z czego te obietnice spełniać.

- Moim zdaniem należałoby się skupić na całkowicie nowej i bezprecedensowej sytuacji jaką mamy, czyli trzeba zasypać cały rynek pieniądzem, zarówno przez inwestycje centralne, jak i środkami dla przedsiębiorców – mówił dr Żurakowski.

Nasz gość zaznaczył, że w niektórych regionach odnotowano spadek podatku CIT w wysokości 40, a nawet 80%. Jego zdaniem, najpierw należy generować podatki, żeby potem można było je rozdawać w formie obietnic wyborczych.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***