Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych…
2020-06-24, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych Opola 25 czerwca i 2 lipca

Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Będzie to sesja absolutoryjna, czyli w zasadzie będą to najważniejsze punkty związane z realizacją budżetu miasta za 2019 rok, a więc będzie głosowana uchwała o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola.
Przed nami dwie sesje Rady Miasta Opola, pierwsza odbędzie się 25 czerwca, a kolejna 2 lipca. Z naszymi gościem omawialiśmy je obie, zaczynając od jutrzejszej.

– Pewną nowością jest to, że drugi rok z rzędu, podczas sesji absolutoryjnej radni głosują nad wotum zaufania wobec prezydenta w związku z realizacją zadań przyjętych przez niego w zeszłym roku. Czy to wotum otrzyma? Patrząc po posiedzeniach komisji stałych, gdzie nie było wątpliwości i wszyscy głosowali za przydzieleniem tego wotum i przyjmowano sprawozdania finansowe, wydaje mi się że takie wotum otrzyma – stwierdził Łukasz Sowada.

Nasz gość zwrócił uwagę, że budżet za 2019 rok był rekordowy, a „inwestycje mówią same za siebie”. – Warto przypomnieć, że poziom inwestycji od 2015 roku wzrósł o 400% – zaznaczył Sowada.

W porannej rozmowie przypomnieliśmy wydarzenia z 2018 roku, kiedy prezydent nie otrzymał absolutorium. – Tak się zdarza w wielu samorządach, że czasem ten spór polityczny, a taki wówczas był w radzie miejskiej, w jakimś stopniu decyduje o tym, że dana rada nie udziela organowi wykonawczemu tego absolutorium – tłumaczył Sowada.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o sesji rady, która odbędzie się 2 lipca. Wtedy też będzie procedowany projekt dotyczący procedury in-vitro, z której mogłyby korzystać pary zmagające się z problemem niepłodności.

Łukasz Sowada powiedział w Radiu Opole, że jest to projekt prezydencki skonsultowany z inicjatorami tego pomysłu. Sam zadeklarował, że będzie głosował „za”.

Zobacz także

2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***