Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących…
2020-06-19, 08:22 Autor: Joanna Matlak

WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących przeprowadzenia wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW

- Dzisiaj jest ostatni dzień na skorzystanie z tzw. alternatywnej formy głosowania, odrębnej choćby od głosowania korespondencyjnego. Mówimy o głosowaniu przez pełnomocnika - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o najważniejszych terminach na 9 dni przed wyborami prezydenckimi. Dziś upływa termin na złożenie wniosku ws. możliwości głosowania przez pełnomocnika.

- Pełnomocnik to osoba, której niejako powierzamy swój głos, mamy zaufanie że w lokalu wyborczym odda głos w naszym imieniu, z myślą o tym, że odda głos zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wyznaczymy swego rodzaju zastępstwo – mówił dyrektor Tkacz.

Takim pełnomocnikiem może zostać osoba z rodziny, ale też sąsiad czy przyjaciel. Takie rozwiązanie przysługuje niesamodzielnym osobom starszym i niepełnosprawnym, które nie skorzystały z głosowania korespondencyjnego.

- Pełnomocnika możemy wycofać właściwie do samego końca, w przypadku gdy zdecydujemy się jednak sami oddać głos. Jeśli udamy się do lokalu przed pełnomocnikiem to jego zadanie jest automatycznie anulowane – przypomniał nasz gość.

W całym województwie powołano 871 obwodowych komisji wyborczych. – W każdym lokalu wyborczym będzie komisja wyborcza, w skład której wchodzi od 3 do 11 osób. Staramy się, aby te składy nie były minimalne, choć czasem to niemożliwe. Można powiedzieć, że ich liczba jest satysfakcjonująca i mamy sporo chętnych. Powołaliśmy 6400 osób – mówił Tkacz, ale dodał, że od wczoraj sytuacja trochę się zmienia i odnotowano dużą ilość rezygnacji.

- To trochę martwi, zastanawia, bo niestety takie sytuacje destabilizują pracę. Przykładowo wczoraj w kilku komisjach w Opolu nie można było wybrać przewodniczącego i zastępcy, bo nie było kworum. Albo ktoś nie dotarł albo telefonicznie zrezygnował i niestety nie są to jednostkowe przypadki. Apelujemy by tego nie robić – mówił nasz gość.

Z dyrektorem opolskiej delegatury KBW rozmawialiśmy także o zaświadczeniu do głosowania.

Zobacz także

2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***