Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących…
2020-06-19, 08:22 Autor: Joanna Matlak

WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących przeprowadzenia wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW

- Dzisiaj jest ostatni dzień na skorzystanie z tzw. alternatywnej formy głosowania, odrębnej choćby od głosowania korespondencyjnego. Mówimy o głosowaniu przez pełnomocnika - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o najważniejszych terminach na 9 dni przed wyborami prezydenckimi. Dziś upływa termin na złożenie wniosku ws. możliwości głosowania przez pełnomocnika.

- Pełnomocnik to osoba, której niejako powierzamy swój głos, mamy zaufanie że w lokalu wyborczym odda głos w naszym imieniu, z myślą o tym, że odda głos zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wyznaczymy swego rodzaju zastępstwo – mówił dyrektor Tkacz.

Takim pełnomocnikiem może zostać osoba z rodziny, ale też sąsiad czy przyjaciel. Takie rozwiązanie przysługuje niesamodzielnym osobom starszym i niepełnosprawnym, które nie skorzystały z głosowania korespondencyjnego.

- Pełnomocnika możemy wycofać właściwie do samego końca, w przypadku gdy zdecydujemy się jednak sami oddać głos. Jeśli udamy się do lokalu przed pełnomocnikiem to jego zadanie jest automatycznie anulowane – przypomniał nasz gość.

W całym województwie powołano 871 obwodowych komisji wyborczych. – W każdym lokalu wyborczym będzie komisja wyborcza, w skład której wchodzi od 3 do 11 osób. Staramy się, aby te składy nie były minimalne, choć czasem to niemożliwe. Można powiedzieć, że ich liczba jest satysfakcjonująca i mamy sporo chętnych. Powołaliśmy 6400 osób – mówił Tkacz, ale dodał, że od wczoraj sytuacja trochę się zmienia i odnotowano dużą ilość rezygnacji.

- To trochę martwi, zastanawia, bo niestety takie sytuacje destabilizują pracę. Przykładowo wczoraj w kilku komisjach w Opolu nie można było wybrać przewodniczącego i zastępcy, bo nie było kworum. Albo ktoś nie dotarł albo telefonicznie zrezygnował i niestety nie są to jednostkowe przypadki. Apelujemy by tego nie robić – mówił nasz gość.

Z dyrektorem opolskiej delegatury KBW rozmawialiśmy także o zaświadczeniu do głosowania.

Zobacz także

2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »