Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum…
2020-06-18, 08:29 Autor: Joanna Matlak

WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum komentuje debatę prezydencką

Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum

- Nie ma zdecydowanego wygranego tej debaty, możemy ewentualnie wskazać kto zyskał wizerunkowo i kto mógł się pokazać - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum, z którym omawialiśmy wczorajszą debatę prezydencką organizowaną przez Telewizję Polską.
Wczorajszą debatę obejrzało około 7,5 mln Polaków.

- Ta pierwsza debata w pierwszej turze nigdy nie przynosi zdecydowanych efektów. To druga debata jest decydująca w drugiej turze, bo jest inna interakcja, jest więcej czasu na odpowiedź i są sytuacje, które mogą wpłynąć na decyzję o tym kto wygrał. Kandydaci nie chcieli popełnić błędu, każdy miał inną strategię i chciał ją zrealizować – mówił dr Machnik.

Tuż po debacie w przestrzeni internetowej zaczęły pojawiać się wskazania na zwycięzców, a czyniły to głównie sztaby wyborcze kandydatów. I co oczywiste, każdy sztab chwalił swojego kandydata. - To też jest stały schemat jeśli chodzi o sztaby, żeby w tej przestrzeni internetowej i mediów społecznościowych przewaga narracyjna była po ich stronie – mówił dr Machnik.

- Musimy też mieć świadomość, że kandydaci nie idą z takim przeświadczeniem, że będą tylko odpowiadali na pytania, oni mają konkretne zadania. Mając na uwadze, że ma się tylko 60 sekund na odpowiedź w jednej turze, a pytania też nie były, delikatnie mówiąc, nie na temat jeśli chodzi o prerogatywy prezydenta, to widzieliśmy, że każdy z kandydatów ma swoją narrację – wskazał nasz gość.

Doktor Bartłomiej Machnik wskazał, że w przypadku Andrzeja Dudy możemy mówić o zwycięskim remisie. – Ani nie zyskał, ani nie stracił. Wydaje mi się, że to sytuacja „na zero”.

- Bardzo dobrze w moim przekonaniu wypadł Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy przyp. red.), czyli kandydat, który rzutem na taśmę wszedł do kampanii wyborczej i on bez wątpienia odbierze kilka procent albo promili Robertowi Biedroniowi, jeśli chodzi o elektorat lewicowy – mówił dr Machnik.

- Rafał Trzaskowski czuł się niepewnie i to było widać – ocenił nasz gość.

Wybory zaplanowano na 28 czerwca. Ewentualna druga tura może się odbyć 12 lipca.

Zobacz także

2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***