Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum…
2020-06-18, 08:29 Autor: Joanna Matlak

WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum komentuje debatę prezydencką

Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum

- Nie ma zdecydowanego wygranego tej debaty, możemy ewentualnie wskazać kto zyskał wizerunkowo i kto mógł się pokazać - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum, z którym omawialiśmy wczorajszą debatę prezydencką organizowaną przez Telewizję Polską.
Wczorajszą debatę obejrzało około 7,5 mln Polaków.

- Ta pierwsza debata w pierwszej turze nigdy nie przynosi zdecydowanych efektów. To druga debata jest decydująca w drugiej turze, bo jest inna interakcja, jest więcej czasu na odpowiedź i są sytuacje, które mogą wpłynąć na decyzję o tym kto wygrał. Kandydaci nie chcieli popełnić błędu, każdy miał inną strategię i chciał ją zrealizować – mówił dr Machnik.

Tuż po debacie w przestrzeni internetowej zaczęły pojawiać się wskazania na zwycięzców, a czyniły to głównie sztaby wyborcze kandydatów. I co oczywiste, każdy sztab chwalił swojego kandydata. - To też jest stały schemat jeśli chodzi o sztaby, żeby w tej przestrzeni internetowej i mediów społecznościowych przewaga narracyjna była po ich stronie – mówił dr Machnik.

- Musimy też mieć świadomość, że kandydaci nie idą z takim przeświadczeniem, że będą tylko odpowiadali na pytania, oni mają konkretne zadania. Mając na uwadze, że ma się tylko 60 sekund na odpowiedź w jednej turze, a pytania też nie były, delikatnie mówiąc, nie na temat jeśli chodzi o prerogatywy prezydenta, to widzieliśmy, że każdy z kandydatów ma swoją narrację – wskazał nasz gość.

Doktor Bartłomiej Machnik wskazał, że w przypadku Andrzeja Dudy możemy mówić o zwycięskim remisie. – Ani nie zyskał, ani nie stracił. Wydaje mi się, że to sytuacja „na zero”.

- Bardzo dobrze w moim przekonaniu wypadł Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy przyp. red.), czyli kandydat, który rzutem na taśmę wszedł do kampanii wyborczej i on bez wątpienia odbierze kilka procent albo promili Robertowi Biedroniowi, jeśli chodzi o elektorat lewicowy – mówił dr Machnik.

- Rafał Trzaskowski czuł się niepewnie i to było widać – ocenił nasz gość.

Wybory zaplanowano na 28 czerwca. Ewentualna druga tura może się odbyć 12 lipca.

Zobacz także

2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego wypowiadania się. » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-07-15, godz. 08:43 Kalina Hellwig o tym, co połączanie UO i PMWSZ w Opolu oznacza dla pracowników i studentów – Dziś uroczyście odsłonimy nowy szyld na budynku szkoły medycznej, która od dziś staje się częścią Uniwersytetu Opolskiego – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II tury wyborów… » więcej 2020-07-13, godz. 09:52 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka komentuje wynik wyborów prezydenckich – Noc mam nieprzespaną, noc była pełna emocji i zaciskania kciuków, żeby wygrał nasz kandydat – mówiła w porannej rozmowie Danuta Jazłowiecka, senator Platformy… » więcej 2020-07-13, godz. 09:29 WYBORY 2020: Violetta Porowska komentuje wynik wyborów prezydenckich – To wielkie zwycięstwo, bo mieliśmy prawie 70 procentową frekwencję, a więc 70% ludzi, którzy mieli uprawnienia poszło do wyborów i to jest bardzo, bardzo mocny… » więcej 2020-07-12, godz. 08:25 Karol Brandys o oszustwach i łatwowierności ofiar – Nie ma właściwie dnia, by oszuści nie dzwonili do osób starszych – przyznał podkomisarz Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. » więcej 2020-07-11, godz. 08:25 Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami – Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***