Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum…
2020-06-18, 08:29 Autor: Joanna Matlak

WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum komentuje debatę prezydencką

Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Bartłomiej Machnik [fot. Maciej Wajler]
Dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum

- Nie ma zdecydowanego wygranego tej debaty, możemy ewentualnie wskazać kto zyskał wizerunkowo i kto mógł się pokazać - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum, z którym omawialiśmy wczorajszą debatę prezydencką organizowaną przez Telewizję Polską.
Wczorajszą debatę obejrzało około 7,5 mln Polaków.

- Ta pierwsza debata w pierwszej turze nigdy nie przynosi zdecydowanych efektów. To druga debata jest decydująca w drugiej turze, bo jest inna interakcja, jest więcej czasu na odpowiedź i są sytuacje, które mogą wpłynąć na decyzję o tym kto wygrał. Kandydaci nie chcieli popełnić błędu, każdy miał inną strategię i chciał ją zrealizować – mówił dr Machnik.

Tuż po debacie w przestrzeni internetowej zaczęły pojawiać się wskazania na zwycięzców, a czyniły to głównie sztaby wyborcze kandydatów. I co oczywiste, każdy sztab chwalił swojego kandydata. - To też jest stały schemat jeśli chodzi o sztaby, żeby w tej przestrzeni internetowej i mediów społecznościowych przewaga narracyjna była po ich stronie – mówił dr Machnik.

- Musimy też mieć świadomość, że kandydaci nie idą z takim przeświadczeniem, że będą tylko odpowiadali na pytania, oni mają konkretne zadania. Mając na uwadze, że ma się tylko 60 sekund na odpowiedź w jednej turze, a pytania też nie były, delikatnie mówiąc, nie na temat jeśli chodzi o prerogatywy prezydenta, to widzieliśmy, że każdy z kandydatów ma swoją narrację – wskazał nasz gość.

Doktor Bartłomiej Machnik wskazał, że w przypadku Andrzeja Dudy możemy mówić o zwycięskim remisie. – Ani nie zyskał, ani nie stracił. Wydaje mi się, że to sytuacja „na zero”.

- Bardzo dobrze w moim przekonaniu wypadł Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy przyp. red.), czyli kandydat, który rzutem na taśmę wszedł do kampanii wyborczej i on bez wątpienia odbierze kilka procent albo promili Robertowi Biedroniowi, jeśli chodzi o elektorat lewicowy – mówił dr Machnik.

- Rafał Trzaskowski czuł się niepewnie i to było widać – ocenił nasz gość.

Wybory zaplanowano na 28 czerwca. Ewentualna druga tura może się odbyć 12 lipca.

Zobacz także

2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »