Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019…
2020-06-17, 08:22 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019 rok

Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego

- Raport dotyczy działalności zarządu województwa jak i w ogóle samorządu. Jest to nowa instytucja, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat i jest analogiczna do tej, którą wprowadzono w powiatach i gminach. Co ciekawe, jest to swego rodzaju autorecenzja zarządu - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, pytany o „Raport stanu województwa za 2019 rok”, który został udostępniony opinii publicznej i można się z nim zapoznać na stronie www.opolskie.pl

Raport to 150 stron różnych danych. – Z punktu widzenia mieszkańców województwa także ciekawostek. Zachęcam do zapoznawania się, bo na sesji sejmiku 23 czerwca mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w debacie nad raportem – powiedział nasz gość.

Potrzebne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie, bo w dyskusji może wziąć udział 15 mieszkańców (chyba, że sejmik zdecyduje inaczej). Aby móc wystąpić jeden mieszkaniec musi jednak zebrać 500 podpisów.

- Sejmik województwa opolskiego jest reprezentantem miliona mieszkańców całego naszego województwa i można sobie wyobrazić, że tych mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział byłoby naprawdę sporo. Więc aby skonsolidować ewentualne głosy i poglądy konieczny jest wprowadzony taki wymóg – dodał wiceprzewodniczący Wach.

W raporcie omawiane są cele strategiczne, np. konkurencyjność i stabilność rynku pracy, jest innowacyjna i konkurencyjna gospodarka. Osiągnięcie trendu wskazuje formuła „świateł drogowych”, i tak np. poziom czerwony oznacza nieosiągnięcie danego celu. Takich wskaźników odnotowano 16 i jest to np. kwestia liczby studentów na 1000 mieszkańców w aglomeracji opolskiej czy np. wskaźnik zatrudnienia osób z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

„Zielonych” wskaźników jest 78, a „żółtych” 8. – Na pewno jest nad czym pracować, ale zwracam uwagę, że tych pozytywnych wskaźników jest zdecydowanie więcej – powiedział Wach.

Nasz gość zwrócił też uwagę na wysoką nadwyżkę operacyjną i sukcesywne oddłużanie się województwa.

Zobacz także

2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***