Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach…
2020-06-14, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u

Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. W ten sposób skomentował fakt, że IPN prowadzi prace wykopaliskowe w dawnym obozie jenieckim w Łambinowicach.
Jak na razie nie udało się tam zidentyfikować grobów żołnierzy Września’ 39, ale prace dopiero rozpoczęto, więc w przyszłości niewykluczone, że odnalezione zostaną artefakty świadczące o takich pochówkach.

14 czerwca obchodzimy rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu w Auschwitz.

- Ci, którzy ginęli w tym obozie to byli twardzi Polacy. To byli ludzie, którzy jeszcze na szafocie potrafili krzyknąć: Jeszcze Polska nie zginęła – zastrzegł dr Tomasz Greniuch.

Stąd też akcja uświadamiającą i honorująca ofiary, jaką zamierza przeprowadzić opolska Delegatura IPN. Polegać ona będzie między innymi na prezentacji kilku sylwetek tych niezłomnych więźniów, którzy do końca zachowali godność, choć nie zachowali życia.

Warto dodać, że do obozu śmierci w Oświęcimiu zesłano ponad 150 tysięcy tysięcy Polaków, w tym choćby bardzo wielu Ślązaków. Ponad połowa Polaków obozu nie przeżyła.

Zobacz także

2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***