Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach…
2020-06-14, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u

Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Greniuch [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. W ten sposób skomentował fakt, że IPN prowadzi prace wykopaliskowe w dawnym obozie jenieckim w Łambinowicach.
Jak na razie nie udało się tam zidentyfikować grobów żołnierzy Września’ 39, ale prace dopiero rozpoczęto, więc w przyszłości niewykluczone, że odnalezione zostaną artefakty świadczące o takich pochówkach.

14 czerwca obchodzimy rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu w Auschwitz.

- Ci, którzy ginęli w tym obozie to byli twardzi Polacy. To byli ludzie, którzy jeszcze na szafocie potrafili krzyknąć: Jeszcze Polska nie zginęła – zastrzegł dr Tomasz Greniuch.

Stąd też akcja uświadamiającą i honorująca ofiary, jaką zamierza przeprowadzić opolska Delegatura IPN. Polegać ona będzie między innymi na prezentacji kilku sylwetek tych niezłomnych więźniów, którzy do końca zachowali godność, choć nie zachowali życia.

Warto dodać, że do obozu śmierci w Oświęcimiu zesłano ponad 150 tysięcy tysięcy Polaków, w tym choćby bardzo wielu Ślązaków. Ponad połowa Polaków obozu nie przeżyła.

Zobacz także

2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-07-15, godz. 08:43 Kalina Hellwig o tym, co połączanie UO i PMWSZ w Opolu oznacza dla pracowników i studentów – Dziś uroczyście odsłonimy nowy szyld na budynku szkoły medycznej, która od dziś staje się częścią Uniwersytetu Opolskiego – mówiła w porannej… » więcej 2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II… » więcej 2020-07-13, godz. 09:52 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka komentuje wynik wyborów prezydenckich – Noc mam nieprzespaną, noc była pełna emocji i zaciskania kciuków, żeby wygrał nasz kandydat – mówiła w porannej rozmowie Danuta Jazłowiecka, senator… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***