Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Ewa Kosowska - Korniak o tym, czy potrafimy korzystać…
2020-06-13, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Dr Ewa Kosowska – Korniak o tym, czy potrafimy korzystać z dobrych rad, o wartości mediacji

Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Bardzo często różne osoby przychodzą po radę co robić w sytuacji konfliktu, bo ten konflikt zaczyna nas tak uwierać, że nie możemy normalnie funkcjonować – powiedziała dr Ewa Kosowska- Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu.
Niestety, podstawowym warunkiem udanych mediacji jest to, by trafić z argumentami do drugiej strony. Chodzi po prostu o to, by obie strony rozpoczęły dialog.

- Pokazanie korzyści z mediacji obu stronom to na tym etapie jest najważniejsze zadanie mediatora – wyjaśniła dr Ewa Kosowska-Korniak.

Polacy – według różnych badań – należą do nacji, które bardzo trudno skłonić do dialogu. Ciągniemy się tutaj w ogonie narodów Europy. Jesteśmy zawzięci, chcemy za wszelką cenę postawić na swoim, wykończyć przeciwnika.

- Mediacja to inny sposób załatwienia sprawy – skomentował nasz gość naszą bezgraniczną wiarę w skuteczność prawników, których wynajmujemy.

Dr Ewa Kosowska –Korniak przyznała, że okres naszego zamknięcia w domu paradoksalnie sprzyjał mediacjom, gdyż częściej zgłaszaliśmy się po pomoc fachowców w rozwiązywaniu konfliktów. A te można rozwiązywać choćby online.

- Komunikujmy się, bo mediacja to przede wszystkim komunikacja – dodał nasz gość, puentując rozmowę na temat Święta Dobrych Rad, które przypada 13 czerwca.

Zobacz także

2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***