Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii…
2020-06-05, 13:10 Autor: Witold Żurawicki

Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów

Marek Dyjasz
Marek Dyjasz

- Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert z kryminologii i kryminalistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.

Chodzi o spadek w wysokości nawet 50 procent wobec roku ubiegłego. Natomiast znacznie wzrosła ilość przestępstw domowych, wobec najbliższych. Wzrosła chociażby ilość zabójstw dokonywanych na członkach rodziny.

Oczywistą przyczyną takiego stanu rzeczy jest pandemia. Jesteśmy skazani na długotrwałe przebywanie z najbliższymi, problemy rodzinne nawarstwiają się, eskalują do krytycznej granicy. Emocje dają znać o sobie.

- Nie każdy jest do tego przystosowany – podkreślił Marek Dyjasz. – Pandemia odkryła ciemną stronę naszego społeczeństwa. Nie tylko naszego, bo to problem także w innych krajach.

Co ciekawe: znaczne ograniczenie ilości pospolitych przestępstw kryminalnych może mieć kilka przyczyn. Pewna ilość jest ukryta, gdyż ofiary jeszcze nie zdołały ich zgłosić. Przestępcy też byli izolowani, więc stali się mniej aktywni.

- Może być syndrom upicia wolnością – przestrzega nasz gość. Dlatego po rozmrożeniu naszej aktywności zaleca pilnowanie naszego majątku ruchomego i nieruchomego. Przestępcy bowiem – zwłaszcza jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko mieniu – ruszą na łowy, bo będą musieli odbić sobie okres przestoju.

Z Markiem Dyjaszem rozmawia Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-07-15, godz. 08:43 Kalina Hellwig o tym, co połączanie UO i PMWSZ w Opolu oznacza dla pracowników i studentów – Dziś uroczyście odsłonimy nowy szyld na budynku szkoły medycznej, która od dziś staje się częścią Uniwersytetu Opolskiego – mówiła w porannej… » więcej 2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***