Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej…
2020-05-25, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy

Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony osobistej. Wymiana informacji została sprowadzona tylko do środków łączności elektronicznej czy telefonicznej. Specyfika naszej pracy jest szczególnie istotna. Produkt przez nas wytwarzany, a więc energia i ciepło, jest istotny dla gospodarki narodowej – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.
Elektrownia Opole jest wyjątkowym zakładem pracy na terenie Opolszczyzny. Zatrudnia ponad 1000 osób, a do tego należy też doliczyć pracowników innych firm, którzy na co dzień prowadzą czynności serwisowe czy remontowe. – W sumie na co dzień w Elektrowni Opole przebywa grubo ponad 2 tys. osób - powiedział Pietrucha.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia okazało się, że jeden z pracowników EO jest zarażony koronawirusem. W tej chwili pracownik jest już zdrowy. – Objęliśmy procedurami nie tylko osobę z pozytywnym wynikiem, ale także wszystkich współpracowników, które np. w transporcie do zakładu mogły mieć kontakt z tą osobą – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o zagrożenie suszą, która może poważnie utrudnić prowadzenie działalności przez elektrownię.

Mirosław Pietrucha uspokajał. - Susza to rzeczywiście duże wyzwanie dla każdej elektrowni konwencjonalnej, ale w naszym przypadku mamy szczęśliwą sytuację. Wodę do celów technologicznych pozyskujemy z ujęcia Małej Panwi i właśnie ta część jest zasilana bezpośrednio zbiornikiem w Turawie. Standardowo zapas retencyjny jest utrzymywany na 60 – 80%, taka jest retencja maksymalna i to jest gwarancja, że elektrownia ma odpowiednie zabezpieczenie. Retencja to jeden element, ale drugim jest własny system racjonalnego podejścia do wykorzystania wody łącznie z własnymi zbiornikami zapasowymi – mówił Pietrucha.

Naszego gościa pytaliśmy też o budowę farmy fotowoltaicznej w Groszowicach, na terenie należącym do elektrowni.

Zobacz także

2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych… » więcej 2020-06-25, godz. 08:55 Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy - W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych… » więcej 2020-06-24, godz. 09:04 Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych Opola 25 czerwca i 2 lipca – Będzie to sesja absolutoryjna, czyli w zasadzie będą to najważniejsze punkty związane z realizacją budżetu miasta za 2019 rok, a więc będzie głosowana… » więcej 2020-06-23, godz. 08:52 Dawid Kowol o o sytuacji jaka panuje w Jarnołtówku w związku z ulewnymi deszczami Dawid Kowol, sołtys Jarnołtówka w gminie Głuchołazy - Prognozy na kolejne dni są różne, przewidywane są przelotne opady deszczu, ale w tej chwili sytuacja… » więcej 2020-06-22, godz. 08:45 Sebastian Szczurek o tym, ilu przedsiębiorców skorzystało z ulg w opłacaniu składek Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - Nasze placówki w regionie wypłaciły dotychczas 89 mln złotych - jeśli… » więcej 2020-06-21, godz. 08:20 Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi - Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje… » więcej 2020-06-20, godz. 08:21 Sebastian Koćwin o zagrożeniu zwolnień grupowych na ogólnopolskim rynku - Zaczęło się od tego, że największe problemy mieli pracownicy, mający umowy na czas określony – powiedział o rynku pracy Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący… » więcej 2020-06-19, godz. 08:22 WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących przeprowadzenia wyborów prezydenckich Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW - Dzisiaj jest ostatni dzień na skorzystanie z tzw. alternatywnej formy głosowania, odrębnej choćby od głosowania… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »