Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej…
2020-05-25, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy

Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony osobistej. Wymiana informacji została sprowadzona tylko do środków łączności elektronicznej czy telefonicznej. Specyfika naszej pracy jest szczególnie istotna. Produkt przez nas wytwarzany, a więc energia i ciepło, jest istotny dla gospodarki narodowej – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.
Elektrownia Opole jest wyjątkowym zakładem pracy na terenie Opolszczyzny. Zatrudnia ponad 1000 osób, a do tego należy też doliczyć pracowników innych firm, którzy na co dzień prowadzą czynności serwisowe czy remontowe. – W sumie na co dzień w Elektrowni Opole przebywa grubo ponad 2 tys. osób - powiedział Pietrucha.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia okazało się, że jeden z pracowników EO jest zarażony koronawirusem. W tej chwili pracownik jest już zdrowy. – Objęliśmy procedurami nie tylko osobę z pozytywnym wynikiem, ale także wszystkich współpracowników, które np. w transporcie do zakładu mogły mieć kontakt z tą osobą – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o zagrożenie suszą, która może poważnie utrudnić prowadzenie działalności przez elektrownię.

Mirosław Pietrucha uspokajał. - Susza to rzeczywiście duże wyzwanie dla każdej elektrowni konwencjonalnej, ale w naszym przypadku mamy szczęśliwą sytuację. Wodę do celów technologicznych pozyskujemy z ujęcia Małej Panwi i właśnie ta część jest zasilana bezpośrednio zbiornikiem w Turawie. Standardowo zapas retencyjny jest utrzymywany na 60 – 80%, taka jest retencja maksymalna i to jest gwarancja, że elektrownia ma odpowiednie zabezpieczenie. Retencja to jeden element, ale drugim jest własny system racjonalnego podejścia do wykorzystania wody łącznie z własnymi zbiornikami zapasowymi – mówił Pietrucha.

Naszego gościa pytaliśmy też o budowę farmy fotowoltaicznej w Groszowicach, na terenie należącym do elektrowni.

Zobacz także

2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu… » więcej 2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »