Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody…
2020-05-24, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne

Łukasz Berlik [fot. Łukasz Fura]
Łukasz Berlik [fot. Łukasz Fura]
– Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik.
Z Łukaszem Berlikiem rozmawia Witold Żurawicki
Jednym z nich jest choćby zięba. Samczyk często żeruje na ziemi – w Opolu można go zobaczyć choćby na Wyspie Bolko. Ale jest też szereg innych ptaków, które warto rozpoznać podczas wypadów weekendowych, np. trznadel, dzięcioł, wilga czy dzięcioł.

Nasz gość dodał, że żadne programy telewizyjne czy literatura nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z przyrodą nas otaczającą, którą zresztą zazwyczaj nie znamy.
- A jesteśmy jej częścią, o czym często zapominamy – zastrzegł przyrodnik.
Zdaniem Łukasza Berlika obecnie nie ma powodu do tego, by dzikie zwierzęta dokarmiać, gdyż w przyrodzie jest dla nich mnóstwo pokarmu. Owszem, warto wystawić na dwór miskę z wodą dla ptaków.

Łukasz Berlik wyjaśnił, że często mówimy o zanikaniu popularnych pszczół miodnych, jednak gatunków dziko żyjących pszczół jest wiele, a problem wymierania dotyczy wszystkich gatunków tak zwanych zapylaczy, czyli także między innymi trzmieli. Zaapelował o ostrożne obchodzenie się z otaczającą nas przyrodą.

Zobacz także

2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu… » więcej 2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »