Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek o kolejnych etapach 'odmrażania' edu…
2020-05-15, 08:03 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o kolejnych etapach "odmrażania" edukacji

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Trzymamy się kalendarza, który jest upubliczniony. To co nas czeka w najbliższym czasie to zajęcia praktyczne dla uczniów szkół policealnych, następne są szkoły branżowe, gdzie będzie umożliwione prowadzenie zajęć związanych z uzyskaniem prawa jazdy na motocykl i inne pojazdy. Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki i konsultacje dla uczniów klas maturalnych i ósmoklasistów - mówił w porannej rozmowie Michał Siek, opolski kurator oświaty. Z naszym gościem rozmawialiśmy o kolejnych etapach „odmrażania” edukacji.
Od 1 czerwca będą już możliwe konsultacje dla wszystkich uczniów. Jak przekazała rzecznika MEN Anna Ostrowska, nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja, a uczniowie korzystają ze zdalnej nauki. Rzeczniczka mówi, że resort przygotowuje rozporządzenie, w którym ograniczenia w funkcjonowaniu szkół zostaną przedłużone do 7 czerwca.

- Wszystko będzie zależało od tego jak będzie wygląda sytuacja epidemiczna, bo ona też nie jest w całym kraju taka sama. To też zależy od warunków w danej szkole i na danym terenie. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i MEN, ale szczegółowe procedury musi ustalić każdy dyrektor z organem prowadzącym – dodał kurator Siek.

W przestrzeni publicznej pojawia się też pytanie czy jest sens powrotu uczniów do szkół. – Mówiąc o powrocie, chodzi bardziej o umożliwienie uczniom przeprowadzenia konsultacji, żeby np. wyjaśnić bardziej niezrozumiałe treści lub umożliwić poprawienie oceny. To jest to co można zrobić w małych grupach. Ale też chyba zdajemy sobie sprawę, że jeśli zgodnie z kalendarzem, w czerwcu mamy koniec roku to wiemy, że w tym ostatnim tygodniu spotykają się rady pedagogiczne i podejmowane są uchwały. Więc wydaje mi się, że to zbyt duże ryzyko i chyba też niepotrzebne w tym momencie, żeby zapraszać uczniów z powrotem do szkoły na normalne zajęcia na dwa tygodnie – mówił kurator Siek.

Naszego gościa pytaliśmy też o to, czy sprawdziła się nauka zdalna i czy jest prowadzony monitoring ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz także

2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba otoczenie. Otoczenie… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych, którzy… » więcej 2020-06-25, godz. 08:55 Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy - W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych poszczególnych… » więcej 2020-06-24, godz. 09:04 Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych Opola 25 czerwca i 2 lipca – Będzie to sesja absolutoryjna, czyli w zasadzie będą to najważniejsze punkty związane z realizacją budżetu miasta za 2019 rok, a więc będzie głosowana uchwała… » więcej 2020-06-23, godz. 08:52 Dawid Kowol o o sytuacji jaka panuje w Jarnołtówku w związku z ulewnymi deszczami Dawid Kowol, sołtys Jarnołtówka w gminie Głuchołazy - Prognozy na kolejne dni są różne, przewidywane są przelotne opady deszczu, ale w tej chwili sytuacja się… » więcej 2020-06-22, godz. 08:45 Sebastian Szczurek o tym, ilu przedsiębiorców skorzystało z ulg w opłacaniu składek Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - Nasze placówki w regionie wypłaciły dotychczas 89 mln złotych - jeśli chodzi… » więcej 2020-06-21, godz. 08:20 Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi - Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje hirud… » więcej 2020-06-20, godz. 08:21 Sebastian Koćwin o zagrożeniu zwolnień grupowych na ogólnopolskim rynku - Zaczęło się od tego, że największe problemy mieli pracownicy, mający umowy na czas określony – powiedział o rynku pracy Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący… » więcej 2020-06-19, godz. 08:22 WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących przeprowadzenia wyborów prezydenckich Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW - Dzisiaj jest ostatni dzień na skorzystanie z tzw. alternatywnej formy głosowania, odrębnej choćby od głosowania… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »