Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego…
2020-05-14, 09:09 Autor: Joanna Matlak

Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego, czyli 1000 złotych na wakacje

Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Myślę, że jest to krok w dobrym kierunku. Na razie są to wstępne założenia, czekamy więc na szczegóły. Wcześniej jako branża byliśmy pytani o propozycje i jednym z takich punktów był również bon turystyczny. Ciężko się odnosić, bo są to wstępne informacje, ale uważam, że to pomysł idący w dobrą stronę, choć trzeba dopracować szczegóły. Już pojawiają się pytania dlaczego brane są pod uwagę tylko osoby pracujące na etacie, co z innymi osobami, np. samozatrudnionymi? – mówił w porannej rozmowie Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pytany o bon turystyczny 1000 plus, nowy projekt Ministerstwa Rozwoju.
Założeniem programu jest pomoc branży turystycznej, która mocno ucierpiała wskutek koronawirusa. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że bon turystyczny ma być wsparciem dla finansowym w wysokości 1000 złotych, które będą mogły otrzymać osoby zarabiające maksymalnie 5200 zł brutto i które mają umowę o pracę. Pieniądze przeznaczone na ten program nie będą wypłacane bezpośrednio na konto pracownika: będą one realizowane w formie kart przedpłaconych (prepaid), którymi będzie można zapłacić w biurze podróży lub bezpośrednio w obiekcie noclegowym (jeżeli posiada terminal płatniczy).

– Wszyscy przewidujemy, że będziemy mieli wzrost cen za usługi turystyczne i jeśli diametralnie w jednym czasie wzrośnie popyt na usługi turystyczne w kraju, to wiadomo, że ci którzy będą ten bon honorować, mogą próbować podwyższać ceny. Należałoby więc pomyśleć o pewnych mechanizmach, które by temu przeciwdziałały – zwrócił uwagę nasz gość. – Jest też pytanie czy dobrym pomysłem jest przerzucanie kosztów na przedsiębiorców, obawy mogą mieć pracownicy czy związki zawodowe – dodał Mielec.

Operatorem programu ma być Polska Organizacja Turystyczna. – Z zapowiedzi wynika też, że pakiet czy też usługa musi się składać z noclegu i jakiejś innej usługi, więc to zmusi przedsiębiorców do kooperacji miedzy sobą, czego dzisiaj nie ma lub występuje w małym stopniu, mimo wielu lat szkoleń i wsparcia Unii Europejskiej. Z tego co wiemy i trochę się domyślamy, ten program ma się opierać na wcześniejszym programie „Polska – Weekend za pół ceny” i to na tej platformie internetowej te pakiety miałyby być dostępne. Jeśli tak, to pewnie będzie się od nas oczekiwać, że na naszym terenie będziemy zachęcać przedsiębiorców do wzięcia udziału w akcji. Ale to na razie domysły, bo oficjalnie informacji nie mamy – zaznaczył dyrektor OROT-u.

Dodajmy, że z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że o 65% spadła liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w marcu 2020 r. względem marca 2019. Ponadto odnotowano 17% spadek wydatków turystów w Polsce w pierwszym kwartale względem roku poprzedniego. Dodatkowo Światowa Organizacja Turystyki oszacowała 60-80% spadek międzynarodowego ruchu turystycznego w 2020 roku.

Zobacz także

2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych… » więcej 2020-06-25, godz. 08:55 Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy - W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych… » więcej 2020-06-24, godz. 09:04 Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych Opola 25 czerwca i 2 lipca – Będzie to sesja absolutoryjna, czyli w zasadzie będą to najważniejsze punkty związane z realizacją budżetu miasta za 2019 rok, a więc będzie głosowana… » więcej 2020-06-23, godz. 08:52 Dawid Kowol o o sytuacji jaka panuje w Jarnołtówku w związku z ulewnymi deszczami Dawid Kowol, sołtys Jarnołtówka w gminie Głuchołazy - Prognozy na kolejne dni są różne, przewidywane są przelotne opady deszczu, ale w tej chwili sytuacja… » więcej 2020-06-22, godz. 08:45 Sebastian Szczurek o tym, ilu przedsiębiorców skorzystało z ulg w opłacaniu składek Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - Nasze placówki w regionie wypłaciły dotychczas 89 mln złotych - jeśli… » więcej 2020-06-21, godz. 08:20 Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi - Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje… » więcej 2020-06-20, godz. 08:21 Sebastian Koćwin o zagrożeniu zwolnień grupowych na ogólnopolskim rynku - Zaczęło się od tego, że największe problemy mieli pracownicy, mający umowy na czas określony – powiedział o rynku pracy Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący… » więcej 2020-06-19, godz. 08:22 WYBORY 2020: Rafał Tkacz o szczegółach dotyczących przeprowadzenia wyborów prezydenckich Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW - Dzisiaj jest ostatni dzień na skorzystanie z tzw. alternatywnej formy głosowania, odrębnej choćby od głosowania… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »