Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów…
2020-05-08, 08:48 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej

- Ważność każdych wyborów stwierdza Sąd Najwyższy, w obliczu ich nie odbycia się w niedzielą, Sąd powinien do 30 dni orzec o ich nieważności, tego się spodziewamy i to będzie podstawa dla marszałka sejmu by ogłosić nowy termin - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej, pytany o nowy termin wyborów prezydenckich.
Wybory prezydenckie 10 maja się nie odbędą. W środę wieczorem doszło do upublicznienia oświadczenia liderów Zjednoczonej Prawicy, z którego dowiedzieliśmy się że wybory zostaną przeprowadzone w trybie korespondencyjnym a zorganizuje je Państwowa Komisja Wyborcza.

Od czwartku trwają prace nad nowelizacją ustawy, która takie rozwiązania ma zapewnić. Naszego gościa pytaliśmy kto nad tym pracuje.

- Konkretne zapisy zostaną przedłożone Sejmowi w przyszłym tygodniu. Są to osoby, które z jednej strony są ekspertami jeśli chodzi o prawo wyborcze, ale też są osobami odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów – mówił Ociepa i dodał, że prace nad ustawą są bardzo intensywne.

Nasz gość zaapelował także do senatorów aby prace nad nowelizacją ustawy potrwały tydzień, a nie 30 dni.

W ocenie niektórych ekspertów, Sąd Najwyższy nie będzie mógł ogłosić nieważności. „Nie można stwierdzać nieważności czegoś, czego nie było. Gdy minie termin obowiązujący, czyli dzień, na który wyznaczono wybory prezydenta, wystarczy rozpisać nowe wybory – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info prof. Waldemar Gontarski, dziekan wydziałów prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Co na to minister Ociepa?

- To jest przedmiotem sporu konstytucjonalistów. Mamy fundamentalny problem z klasą polityczną, z brakiem porozumienia między opozycją a koalicją rządzącą i brakiem gotowści do dialogu, to ja jestem zwolennikiem poczekania na orzeczenie SN, bo to będzie trudno kontestować – powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2020-06-17, godz. 08:22 Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019 rok Piotr Wach, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego - Raport dotyczy działalności zarządu województwa jak i w ogóle samorządu. Jest to nowa… » więcej 2020-06-16, godz. 08:25 WYBORY 2020: Marcin Ociepa o zapowiedzi budowy SOR-u w szpitalu wojskowym w Opolu Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej - To, że wiece się odbywały to dobrze, ale jest fundamentalna różnica między wizytami kandydatów, bo prezydent… » więcej 2020-06-15, godz. 08:41 Adrian Czubak o sobotniej (13.06) wizycie prezydenta na Opolszczyźnie - To jest proces, który musi się rozpocząć i musi być zaplanowany. Pan prezydent doskonale znał sytuację i perturbacje jakie mieliśmy z SOR-em w Opolu… » więcej 2020-06-14, godz. 08:20 Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u - Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu… » więcej 2020-06-13, godz. 08:20 Dr Ewa Kosowska – Korniak o tym, czy potrafimy korzystać z dobrych rad, o wartości mediacji - Bardzo często różne osoby przychodzą po radę co robić w sytuacji konfliktu, bo ten konflikt zaczyna nas tak uwierać, że nie możemy normalnie funkcjonować… » więcej 2020-06-12, godz. 08:16 WYBORY 2020: Violetta Porowska o planie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Opolszczyźnie Violetta Porowska, szefowa PiS w województwie opolskim - Brzeg to oczywisty punkt na kampanijnej mapie, bo wiemy, że jest to miejsce, które jest ostoją prawicowych… » więcej 2020-06-11, godz. 08:20 Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje Bożego Ciała i o hodowli gołębi - Patronka naszej parafii słynęła z dobroci - powiedział ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii pw. świętej Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. – Stąd… » więcej 2020-06-10, godz. 08:39 Bartłomiej Stawiarski o tym, jak samorząd zmaga się z zakażeniami wśród pracowników urzędu miasta w Namysłowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa - Poza stwierdzonymi dwoma, nie mamy na razie informacji o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w urzędzie… » więcej 2020-06-09, godz. 09:19 Tomasz Kwiatek o nowych naborach w ramach pomocy dla przedsiębiorców Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu - Jako urząd dysponujemy 83 mln złotych, z danych na wczoraj wynika, że już wypłaciliśmy 45… » więcej 2020-06-08, godz. 08:53 Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***