Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie…
2020-05-07, 10:00 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie prezydenckiej

Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
- Solidarna Polska od samego początku była zwolennikiem przestrzegania Konstytucji, czyli żeby do 23 maja odbyły się wybory. Niestety, ze względu na obstrukcję samorządów i totalnej opozycji, która przetrzymywała w senacie ustawę o bezpiecznych wyborach, te wybory 10 maja się nie odbędą - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł koalicji rządzącej.

Przypomnijmy, wczoraj wieczorem doszło do wypracowania kompromisu przez Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego. Jak przekazali w oświadczeniu szefowie PiS i Porozumienia „ "Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie"


Wybory mają się odbyć wyłącznie w formie korespodencyjnej i za tym rozwiązaniem zagłosuje Porozumienie. Dodajmy, że ustawa ma być jednak znowelizowana a rozwiązanie wypracują „gowinowcy”.

- Zgodnie z Konstytucją Sąd Najwyższy będzie musiał wskazać na nieważność wyborów, a co za tym idzie marszałek sejmu wyznaczy kolejny termin. Tak aby do 6 sierpnia został wybrany prezydent. Nie możemy pozwolić na to, żeby od 7 sierpnia w Polsce doszło do kryzysu – mówił Kowalski.


Nasz gość odniósł się także do różnicy zdań w koalicji co do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. - Jak w każdej dobrej rodzinie zdarzają się różnice. Na szczęście nasz lider Jarosław Kaczyński doprowadził do znalezienie tego kompromisu. W tych trudnych czasach potrzeba silnej większości parlamentarnej dla rządu, który walczy z pandemią. To powoduje że ten tryb wyborczy został również poparty przez posłów Porozumienia – mówił Kowalski.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknię… Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie… Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez … - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolski… - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »