Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi…
2020-05-04, 08:37 Autor: Joanna Matlak

Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej

Marcin Jarzyński
Marcin Jarzyński
- Korzyści to rozwój transportu z wykorzystaniem Odrzańskiej Drogi Wodnej i poprawa warunków eksploatacji jazów – mówił w porannej rozmowie Marcin Jarzyński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, pytany o inwestycję na którą Wody Polskie podpisały przed majówką umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zadanie obejmuje modernizację trzech jazów: Krępna, Groszowice i Dobrzeń.
Umowa została podpisana 27 kwietnia i obejmuje dofinansowanie w kwocie ponad 130 mln złotych. – Koszt całkowity to 154 mln złotych, postępowanie przetargowe jest już ogłoszone. Do końca miesiąca chcemy wyłonić wykonawcę, a planowane zakończenie modernizacji to koniec 2023 roku – mówił dyrektor Jarzyński.

- Chcemy poprawić warunki eksploatacji tych jazów. Obecnie są to jazy sektorowe, a chcemy je zamienić na jazy klapowe, czyli w ogóle zmienimy metodę piętrzenia, będzie to system mniej awaryjny – mówił nasz gość i przypomniał, że są to jazy jeszcze z lat 70 i 80.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o programie „Stop suszy”, którego celem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych. – Podejmujemy działania związane z retencją korytową, bioretencją i melioracją. One mają charakter punktowy i rozproszony, ale mają na celu zatrzymanie jak największej ilości wody.

Na terenie Opolszczyzny jest już prowadzonych 10 takich zadań, zarówno inwestycyjnych i utrzymaniowych. Opiewają na kwotę 16 mln złotych.

- Retencja korytowa polega na przegrodzeniu drobnego cieku, rzeki czy też kanału, podpiętrzenie jej za pomocą jazu i przepusto-zastawki. Przez to podpiętrzamy wodę w korycie i musimy to zrobić w sposób umiejętny, aby nie doszło do lokalnych podtopień. Za pomocą przepusto-zastawek możemy odprowadzić wodę systemami melioracyjnymi na pola uprawne – tłumaczył nasz gość.

Największymi inwestycjami w ramach tego programu w naszym regionie będzie zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzek: Jemielnicy, Troji i Psiny.

Zobacz także

2020-06-16, godz. 08:25 WYBORY 2020: Marcin Ociepa o zapowiedzi budowy SOR-u w szpitalu wojskowym w Opolu Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej - To, że wiece się odbywały to dobrze, ale jest fundamentalna różnica między wizytami kandydatów, bo prezydent… » więcej 2020-06-15, godz. 08:41 Adrian Czubak o sobotniej (13.06) wizycie prezydenta na Opolszczyźnie - To jest proces, który musi się rozpocząć i musi być zaplanowany. Pan prezydent doskonale znał sytuację i perturbacje jakie mieliśmy z SOR-em w Opolu… » więcej 2020-06-14, godz. 08:20 Tomasz Greniuch o tragicznej historii, o pracach poszukiwawczych IPN-u - Nasz instytut został powołany między innymi do szukania grobów ofiar totalitaryzmów – wyjaśnił dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej Delegatury Instytutu… » więcej 2020-06-13, godz. 08:20 Dr Ewa Kosowska – Korniak o tym, czy potrafimy korzystać z dobrych rad, o wartości mediacji - Bardzo często różne osoby przychodzą po radę co robić w sytuacji konfliktu, bo ten konflikt zaczyna nas tak uwierać, że nie możemy normalnie funkcjonować… » więcej 2020-06-12, godz. 08:16 WYBORY 2020: Violetta Porowska o planie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Opolszczyźnie Violetta Porowska, szefowa PiS w województwie opolskim - Brzeg to oczywisty punkt na kampanijnej mapie, bo wiemy, że jest to miejsce, które jest ostoją prawicowych… » więcej 2020-06-11, godz. 08:20 Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje Bożego Ciała i o hodowli gołębi - Patronka naszej parafii słynęła z dobroci - powiedział ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii pw. świętej Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. – Stąd… » więcej 2020-06-10, godz. 08:39 Bartłomiej Stawiarski o tym, jak samorząd zmaga się z zakażeniami wśród pracowników urzędu miasta w Namysłowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa - Poza stwierdzonymi dwoma, nie mamy na razie informacji o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w urzędzie… » więcej 2020-06-09, godz. 09:19 Tomasz Kwiatek o nowych naborach w ramach pomocy dla przedsiębiorców Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu - Jako urząd dysponujemy 83 mln złotych, z danych na wczoraj wynika, że już wypłaciliśmy 45… » więcej 2020-06-08, godz. 08:53 Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują… » więcej 2020-06-08, godz. 11:42 Jarosław Gerczak o tym, w jaki sposób bezpiecznie obłożyć się rojem pszczół, hodowli i zagrożeniach dla owad… - W roku 2012 moje ciało było pokryte pszczołami od pasa do klatki piersiowej – wspomniał swój rekord Jarosław Gerczak, hodowca pszczół z Moszczanki… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***