Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Bogdan Kurys o stanie w jakim jest branża transportowa…
2020-04-24, 10:32 Autor: Joanna Matlak

Bogdan Kurys o stanie w jakim jest branża transportowa w okresie pandemii

[fot. www.facebook.com/Sindbad]
[fot. www.facebook.com/Sindbad]
Próbujemy od 4 maja uruchomić część połączeń. Będą to połączenia z Polski południowej od Przemyśla przez Opole do m.in. Hamburga, Aachen czy Stuttgartu i trzy analogiczne linie od Olsztyna. Miejmy nadzieję, że to jest początek odmrażania połączeń, bo to jest tylko namiastka tego co było przed epidemią – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Bogdan Kurys, wiceprezes zarządu opolskiego przewoźnika SINDBAD.
- Liczymy, że obostrzenia wprowadzone zarówno w Polsce jak i w Niemczech dotyczące przekraczania granic, czy kwarantanny skończą się 3 maja tak jak zapowiedziała strona niemiecka jak i polska – mówił Kurys, a zapytany o połączenia do innych krajów powiedział, że zależy to od zapotrzebowania pasażerów.

- Jeśli te pierwsze dni pokażą, że zainteresowanie jest duże to będziemy otwierali kolejne kierunku, jeśli chodzi np. o granicę niemiecką z Holandią czy Belgią to nie ma problemu i można je przekraczać.

- Stosujemy się do zaleceń GIS, czyli np. do zapełniania autokarów do połowy – dodał nasz gość.

Miesięczne koszty opolskiego przewoźnika to około 3,5 mln złotych. Przychodów brak.

– Sytuacja jest dramatyczna, ale nie tylko u nas tylko w całej branży transportowej, turystycznej i gastronomicznej. Autokary stoją, nie realizują połączeń, wszystkie wycieczki i wynajem autokarów zostały odwołane – mówił wiceprezes Kurys.

Pracownicy i kierowcy wybierają zaległe i bieżące urlopy, ponadto zgodzili się także na 20% obniżenie wymiaru czasu p racy i wynagrodzenia.

– My jesteśmy firmą stabilną na rynku, mamy rezerwy kapitałowe, wieloletnie umowy z bankami i rozmawiamy z nimi. Jak tylko się da, obniżamy koszty. Liczymy, że te kilkanaście tygodni wystarczy, żeby epidemię opanować, bo ruch i biznes muszą ruszyć – dodaje Kurys. Naszego gościa pytaliśmy także o to, jak się zmieni branża transportowa po epidemii i jaka może być sytuacja dużych i małych przewoźników.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »