Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Sybilla Fusiarz o stereotypach, z jakimi mierzą się…
2020-04-23, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Sybilla Fusiarz o stereotypach, z jakimi mierzą się osoby laryngektomowane

Sybilla Fusiarz [fot.Maciej Wajler]
Sybilla Fusiarz [fot.Maciej Wajler]
- Inicjatywa aby taki dzień był, powstała w 2005 roku właśnie na Opolszczyźnie - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, z którą rozmawialiśmy w Dniu Osób Laryngektomowanych.

Dzień Osób Laryngektomowanych przypada na 23 kwietnia. Przypomnijmy, osoba laryngektomowana to osoba po operacyjnym usunięciu krtani z powodu nowotworu. Od 18 lat Sybilla Fusiarz prowadzi stowarzyszenie „Ambasada Sukcesu” (wcześniej pod nazwą „Bariery”), które pomaga takim osobom.

- To jest grupa niszowa, a potrzeby są duże. Chcemy przypominać tego dnia, że takie osoby są, organizować różnego rodzaju działania: wsparcie w postaci konsultacji czy profesjonalne badania pod kątem zachorowalności na raka krtani – mówiła prezes Fusiarz.

Osoby laryngektomowane nie potrafią mówić i nie mogą przekazywać swoich emocji w sposób czytelny. – Dopóki się tego nie nauczą, proszą o wsparcie, zrozumienie i cierpliwość, bo ich komunikacja to mowa zastępcza, pisanie, pseudoszept, mimika ust i wiele innych możliwość. Niestety, dzisiaj po 18 latach społeczeństwo nie jest przygotowane na komunikację z osobami, które nie potrafią mówić, a oni sami zamykają się w swoich domach i wstydzą się wychodzić – mówi Fusiarz.

Osoby laryngektomowane często przedstawiane są jako palące i pijące co jest bardzo krzywdzącym stereotypem. Sybilla Fusiarz stanowczo sprzeciwiła się takiemu myśleniu.

Stowarzyszenie prowadzi dwa projekty. Jeden z nich pt. „Rehabilitacja społeczna osób laryngektomowanych” to 10 dniowe pobyty rehabilitacji społecznej, z pełnym wyżywieniem, noclegiem. W programie jest m.in. „szlifowanie” mowy zastępczej oraz rehabilitacja indywidualna.

Dodatkowo od najbliższego poniedziałku, od 11.00 będą prowadzone spotkania online oraz rozmowy informacyjno-edukacyjne w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania COVID-19.


Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »