Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandem…
2020-04-20, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandemii

Adam Krupa, KWW Obywatelski Komitet Głubczyc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adam Krupa, KWW Obywatelski Komitet Głubczyc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adam Krupa, burmistrz Głubczyc

- Wirus na pewno wpłynie na budżet, na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich informacji, ale np. za miesiąc marzec podatek dochodowy jest już o 100 tys. złotych mniejszy od tego co zaplanowaliśmy. A marzec to był początek tej pandemii kiedy jeszcze wszystko funkcjonowało, więc tę skalę będziemy mogli oszacować w kwietniu – mówił w porannej rozmowie w 4 Oczy Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.


- Jak mówią prognozy medialne o tym, że spadek PKB może sięgnąć 5%, to wtedy też podatek dochodowy jest mniejszy i dla nas byłaby to kwota w wysokości 1 miliona złotych, która jest bardzo duża – dodaje burmistrz Krupa.

- Nie wiemy też jaka będzie skala podatku od nieruchomości. Spływają wnioski i nie będziemy robić totalnej obniżki, tylko każdy wniosek będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówił nasz gość i dodał, że dotyczy to także zwolnienia za czynsz w miejskich lokalach.

Głubczyce w budżecie na 2020 rok (liczącym 107 milionów złotych) zaplanowały inwestycje na poziomie 3 mln złotych, a dotyczą remontu przedszkola nr 2 i kilku ulic. Gmina z nich jednak nie zrezygnuje, bo przetargi ogłoszono szybko, umowy są już podpisane, więc gmina z nich nie zrezygnuje.

- Nie tylko w Czechach, bo mieszkamy w takim rejonie, w którym dużo ludzi pracuje „na Zachodzie” ogólnie pojętym – mówił Krupa pytany o mieszkańców Głubczyc pracujących za granicą. - Część ludzi tam została, żeby nie być w kwarantannie, część wróciła do kraju i czeka na wznowienie pracy – mówił burmistrz, a zapytany o rolników, powiedział, że tych którzy przekraczają granicę, ponieważ po drugiej stronie mają swoje pola uprawne, jest niewielu.

Dodajmy również, że gmina złożyła także wniosek do rządowego programu i otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 tys. złotych na doposażenie uczniów, którzy teraz uczą się zdalnie.

Adam Krupa również, że akcja dezynfekowania miasta będzie kontynuowana.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »