Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Szymon Ogłaza o tym, że koronawirus nie utrudnił…
2020-04-15, 08:37 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza o tym, że koronawirus nie utrudnił znacząco prac na drogach wojewódzkich

Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Koronawirus nie utrudnił nam znacząco prac. Firmy, które wykonują remonty na drogach mają drobne problemy, zwłaszcza z ludźmi do pracy, ale nie ma to takiego generalnego wpływu, bo firmy jakoś sobie radzą – mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, pytany czy koronawirus wpłynął znacząco na realizowanie inwestycji na drogach wojewódzkich.
– Wiemy, że pojawiają się problemy z podwykonawcami czy firmami współpracującymi, bo np. ciężko jest podłączyć oświetlenie, bo firma, która się tym zajmuje, ma przejściowe problemy. Ale to nie jest tak, że wpływa to na przesunięcie czy wydłużanie remontów. W ośmiu miejscach trwają budowy, kolejne 3 rozpoczną się jeszcze w tym roku – mówił Ogłaza i dodał, że żaden z wykonawców nie zszedł z placu budowy.

Jutro (16.04) ma być podpisana kolejna umowa na remont na drodze 454 do Namysłowa na odcinku od Jastrzębia do Biestrzykowic, a jeszcze przed świętami zarząd województwa sygnalizował podpisanie umowy na przebudowę mostu w Kubicach na drodze wojewódzkiej nr 407. Co z przetargiem?

– Te oferty są otwarte, sprawdzamy je, pojawiło się ich chyba 6. Zainteresowanie również jest duże, w związku z tym nie obserwujemy jakiegoś załamania rynku budowlanego. Te obostrzenia, które funkcjonują pozwalają tak zorganizować budowy, żeby nie zaprzestano ciągłości robót.

Zarząd województwa przygotował też wsparcie dla tych firm i przedsiębiorców, które w czasie epidemii mają problemy z utrzymaniem płynności. Są to niskooprocentowane pożyczki obrotowe do kwoty 50 tysięcy złotych.

– Przedsiębiorca otrzyma pieniądze i od razu też dostanie prolongatę na spłatę tej pożyczki. To oznacza, że np. przez pół roku będzie spłacał tylko odsetki. Przy pożyczce do 48 miesięcy – bo takich kredytów możemy udzielać – taka miesięczna rata przez te pierwsze pół roku wynosiłaby około 130 złotych. Raty kapitałowe byłyby spłacane po tym okresie karencji – wyjaśniał wicemarszałek Ogłaza.

Niebawem mają też zostać uruchomione darmowe porady prawne dla przedsiębiorców.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »