Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla…
2020-03-27, 08:48 Autor: Maciej Wajler

Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa.

Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny obserwujemy duże spadki cen. Jest też grupa ludzi na rynku, tzw., dystrybutorów czy handlującym towarem, że wykorzystują sytuację związaną z koronawirusem i chcą rolnikom zapłacić mniej, za to, co rolnik wyhodował – - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Międzywojewódzkie Porozumienie Regionalne NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” opracowało dokument, który nazwano Rolniczą mapą Drogową. Jest to 29 postulatów, właściwie, które mają pomóc rolnikom w walce ze skutkami koronawirusem. Zawiera także kilka rozwiązań systemowych.

- Dokument został wysłany do premiera i prezydenta, będziemy dążyć do wdrożenia tego projektu - mówił przewodniczący Ognisty.

- Teraz musimy szybko reagować, mamy taką pierwszą sprawę, która dzisiaj jest bardzo ważna dla rolników, np. kwestia rolników mieszkających przy granicy polsko-czeskiej, a mających swoją ziemię rolną po stocnie czeskiej. Mamy pierwszą interwencję, przy której byliśmy wspierani przez samorząd lokalny, żeby uruchomić przejście dla rolników – mówił Ognisty.

Wśród postulatów nakreślonych w Rolniczej Mapie Drogowej jest np. zachowanie pierwszeństwa dla polskiej żywności w polskich sklepach.

Rolnicy wnioskują także o takie działanie administracji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które umożliwią na terenach objętych kwarantanną miedzy innymi odbiór produkcji czy zaopatrzenie w środki produkcji.

- Uważamy też, że pracownik, w tym obcokrajowiec, w czasie kryzysu, powinien mieć możliwość przedstawienia pisemnego oświadczenia, a nie zaświadczenia, o gotowości do pracy – mówił Ognisty i dodał, że rolnicza mapa ma być swego rodzaju Tarczą Antykryzysową, ale dla rolników.

Zobacz także

2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »