Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie…
2020-03-26, 09:37 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii

Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, pytany o aktualne funkcjonowanie Urzędu Miasta Opola. Przypomnijmy, od dziś przyjmowanie klientów w Urzędzie Miasta Opola zostało zawieszone do odwołania. Jedynie Urząd Stanu Cywilnego rejestruje zgony w budynku ratusza. Inne sprawy można załatwić za pośrednictwem platformy ePUAP. – Pracownicy w większości pracują zdalnie – mówi prezydent.

Na dziś zaplanowano sesję Rady Miasta Opola, która tym razem odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Niektóre uchwały, które pierwotnie miały być dyskutowane i procedowane dziś, zostaną przeniesione na kolejne sesje. Wszystko po to, by sesja była jak najkrótsza i pozwoliła radnym uchwalić tylko to co niezbędne i przydatne w czasach epidemii dla mieszkańców.

- Z mojej decyzji nie będzie uchwały o in-vitro. Chcieliśmy, żeby radni nad tym podyskutowali, bo jest to sprawa o mocnym wymiarze, tutaj ważna jest dyskusja między radnymi, a w tych warunkach byłoby trudno – tłumaczył Arkadiusz Wiśniewski.

- Sesja jest zwołana po to by podjąć ważne uchwały dotyczące np. pomocy przedsiębiorcom. Będzie np. uchwała zwalniająca prowadzących działalność z zapłaty czynszu w lokalach miejskich. Podobnie będzie ze żłobkami i przedszkolami publicznymi, które są zamknięte. Jeśli chodzi o żłobki niepubliczne to tutaj decyzja należy do właścicieli tych żłobków.

- Trzeba też zdawać sobie sprawę, że oni wciąż zatrudniają pracowników, a to istotna sprawa, żeby w kryzysie nie doprowadzać do zwolnień. Firmy wciąż ponoszą koszty działalności, a żłobek to też jest firma – tłumaczył prezydent.

Zapytany o działalność komunikacji publicznej, Arkadiusz Wiśniewski wskazał, że mieszkańców czekają zmiany. Aktualnie prowadzony letni rozkład jazdy zostanie zmieniony od jutra (27.03) na weekendowy. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, w autobusie nie będzie mogło jednak przebywać więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących w autobusie.
Z Arkadiuszem Wiśniewskim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »