Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie…
2020-03-26, 09:37 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii

Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, pytany o aktualne funkcjonowanie Urzędu Miasta Opola. Przypomnijmy, od dziś przyjmowanie klientów w Urzędzie Miasta Opola zostało zawieszone do odwołania. Jedynie Urząd Stanu Cywilnego rejestruje zgony w budynku ratusza. Inne sprawy można załatwić za pośrednictwem platformy ePUAP. – Pracownicy w większości pracują zdalnie – mówi prezydent.

Na dziś zaplanowano sesję Rady Miasta Opola, która tym razem odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Niektóre uchwały, które pierwotnie miały być dyskutowane i procedowane dziś, zostaną przeniesione na kolejne sesje. Wszystko po to, by sesja była jak najkrótsza i pozwoliła radnym uchwalić tylko to co niezbędne i przydatne w czasach epidemii dla mieszkańców.

- Z mojej decyzji nie będzie uchwały o in-vitro. Chcieliśmy, żeby radni nad tym podyskutowali, bo jest to sprawa o mocnym wymiarze, tutaj ważna jest dyskusja między radnymi, a w tych warunkach byłoby trudno – tłumaczył Arkadiusz Wiśniewski.

- Sesja jest zwołana po to by podjąć ważne uchwały dotyczące np. pomocy przedsiębiorcom. Będzie np. uchwała zwalniająca prowadzących działalność z zapłaty czynszu w lokalach miejskich. Podobnie będzie ze żłobkami i przedszkolami publicznymi, które są zamknięte. Jeśli chodzi o żłobki niepubliczne to tutaj decyzja należy do właścicieli tych żłobków.

- Trzeba też zdawać sobie sprawę, że oni wciąż zatrudniają pracowników, a to istotna sprawa, żeby w kryzysie nie doprowadzać do zwolnień. Firmy wciąż ponoszą koszty działalności, a żłobek to też jest firma – tłumaczył prezydent.

Zapytany o działalność komunikacji publicznej, Arkadiusz Wiśniewski wskazał, że mieszkańców czekają zmiany. Aktualnie prowadzony letni rozkład jazdy zostanie zmieniony od jutra (27.03) na weekendowy. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, w autobusie nie będzie mogło jednak przebywać więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących w autobusie.
Z Arkadiuszem Wiśniewskim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia. Kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie. To on zdecyduje czy sytuacja… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej 2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »