Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie…
2020-03-26, 09:37 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii

Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, pytany o aktualne funkcjonowanie Urzędu Miasta Opola. Przypomnijmy, od dziś przyjmowanie klientów w Urzędzie Miasta Opola zostało zawieszone do odwołania. Jedynie Urząd Stanu Cywilnego rejestruje zgony w budynku ratusza. Inne sprawy można załatwić za pośrednictwem platformy ePUAP. – Pracownicy w większości pracują zdalnie – mówi prezydent.

Na dziś zaplanowano sesję Rady Miasta Opola, która tym razem odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Niektóre uchwały, które pierwotnie miały być dyskutowane i procedowane dziś, zostaną przeniesione na kolejne sesje. Wszystko po to, by sesja była jak najkrótsza i pozwoliła radnym uchwalić tylko to co niezbędne i przydatne w czasach epidemii dla mieszkańców.

- Z mojej decyzji nie będzie uchwały o in-vitro. Chcieliśmy, żeby radni nad tym podyskutowali, bo jest to sprawa o mocnym wymiarze, tutaj ważna jest dyskusja między radnymi, a w tych warunkach byłoby trudno – tłumaczył Arkadiusz Wiśniewski.

- Sesja jest zwołana po to by podjąć ważne uchwały dotyczące np. pomocy przedsiębiorcom. Będzie np. uchwała zwalniająca prowadzących działalność z zapłaty czynszu w lokalach miejskich. Podobnie będzie ze żłobkami i przedszkolami publicznymi, które są zamknięte. Jeśli chodzi o żłobki niepubliczne to tutaj decyzja należy do właścicieli tych żłobków.

- Trzeba też zdawać sobie sprawę, że oni wciąż zatrudniają pracowników, a to istotna sprawa, żeby w kryzysie nie doprowadzać do zwolnień. Firmy wciąż ponoszą koszty działalności, a żłobek to też jest firma – tłumaczył prezydent.

Zapytany o działalność komunikacji publicznej, Arkadiusz Wiśniewski wskazał, że mieszkańców czekają zmiany. Aktualnie prowadzony letni rozkład jazdy zostanie zmieniony od jutra (27.03) na weekendowy. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, w autobusie nie będzie mogło jednak przebywać więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących w autobusie.
Z Arkadiuszem Wiśniewskim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-04-10, godz. 09:52 Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej Janusz Kowalski, poseł i wiceminister - Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem o co… » więcej 2020-04-09, godz. 09:06 Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów pracy – Inspekcja pracuje teraz na nieco zwolnionych obrotach. Jeśli chodzi o biuro to jest nas tutaj trzon niezbędny do funkcjonowania urzędu, niemniej inspektorzy… » więcej 2020-04-08, godz. 11:22 Rafał Tkacz o ustawie uchwalonej przez sejm, która dotyczy głosowania korespondencyjnego - Wcześniej były to osoby niepełnosprawne, od kilku tygodni mogły głosować także osoby starsze powyżej 65 roku życia oraz osoby przebywające na kwarantannie czy… » więcej 2020-04-07, godz. 09:56 Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach dla seniorów - Do naszego systemu trafiają pierwsze nowe osoby, choćby z powodu utraty pracy, ale do tej pory pomoc społeczna koncentruje się na tych osobach, które już korzystały… » więcej 2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia, kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie, zdecyduje czy sytuacja epidemiczna… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »