Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie…
2020-03-21, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO

Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO, opowiedziała prezes stowarzyszenia, pediatra, doktor Joanna Łaba.
- 21 lat temu, gdy powstawało nasze stowarzyszenie w Opolu, na Opolszczyźnie nie było nic dla dzieci z zespołem Downa, z trisomią 21, bo taka jest medyczna nazwa. Od tego czasu sporo udało się zrobić, ale mamy jeszcze wiele marzeń i planów – mówiła założycielka stowarzyszenia TRISO.

- Naszym największym osiągnięciem jest to, że jesteśmy grupą osób, które mogą na siebie liczyć. Tworzą się podgrupy, np. rodziców dzieci starszych, którzy wyjeżdżają razem na wakacje, spotykają się też rodzice dzieci młodszych, którzy też razem wychodzą choćby do kawiarni. To poczucie bliskości z ludźmi, którzy mają podobne problemy, ale i te same radości, to jest najważniejsze – podkreślała lekarka.

- Ponad 150 osób z całego województwa korzysta z różnych form wsparcia ze strony stowarzyszenia. To zaledwie 10 proc., bo na terenie województwa żyje ok. 1500-1800 osób z trisomią 21 – dodała prezes stowarzyszenia TRISO.

- Niestety dziś liczne ciąże są usuwane, gdy pojawia się wiadomość o możliwości urodzenia dziecka z trisomią 21. Zapraszam do nas, można zadzwonić, przyjść, spotkać się. Rodzice boją się takich sytuacji, a i lekarze prawie z marszu proponują usunięcie ciąży, więc rodzi się coraz mniej takich dzieci. My oferujemy wsparcie – podkreśliła doktor Łaba.

- Boimy się inności. Nie znam jednak osoby, która przy bliższym poznaniu dziecka z zespołem Downa, mogłaby powiedzieć o nim coś negatywnego. Te dzieci mają w sobie mnóstwo dobroci, ciepła, zaufania, takiej prostoty, szczerości, której nam bardzo brakuje, której od nich możemy się nauczyć – przekonywała prezes stowarzyszenia TRISO.

Stowarzyszenie prosi o pomoc wolontariuszy m.in. w ramach wakacyjnego wyjazdu z podopiecznymi nad polskie morze. Więcej informacji na stronie: http://www.ospdzd.com/ i pod numerem tel. 500 611 595.

Stowarzyszenie TRISO prosi również o przekazanie 1 proc. podatku, by wesprzeć ich działalność na rzecz dzieci z trisomią 21 - KRS 0000072761.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »