Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie…
2020-03-21, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO

Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO, opowiedziała prezes stowarzyszenia, pediatra, doktor Joanna Łaba.
- 21 lat temu, gdy powstawało nasze stowarzyszenie w Opolu, na Opolszczyźnie nie było nic dla dzieci z zespołem Downa, z trisomią 21, bo taka jest medyczna nazwa. Od tego czasu sporo udało się zrobić, ale mamy jeszcze wiele marzeń i planów – mówiła założycielka stowarzyszenia TRISO.

- Naszym największym osiągnięciem jest to, że jesteśmy grupą osób, które mogą na siebie liczyć. Tworzą się podgrupy, np. rodziców dzieci starszych, którzy wyjeżdżają razem na wakacje, spotykają się też rodzice dzieci młodszych, którzy też razem wychodzą choćby do kawiarni. To poczucie bliskości z ludźmi, którzy mają podobne problemy, ale i te same radości, to jest najważniejsze – podkreślała lekarka.

- Ponad 150 osób z całego województwa korzysta z różnych form wsparcia ze strony stowarzyszenia. To zaledwie 10 proc., bo na terenie województwa żyje ok. 1500-1800 osób z trisomią 21 – dodała prezes stowarzyszenia TRISO.

- Niestety dziś liczne ciąże są usuwane, gdy pojawia się wiadomość o możliwości urodzenia dziecka z trisomią 21. Zapraszam do nas, można zadzwonić, przyjść, spotkać się. Rodzice boją się takich sytuacji, a i lekarze prawie z marszu proponują usunięcie ciąży, więc rodzi się coraz mniej takich dzieci. My oferujemy wsparcie – podkreśliła doktor Łaba.

- Boimy się inności. Nie znam jednak osoby, która przy bliższym poznaniu dziecka z zespołem Downa, mogłaby powiedzieć o nim coś negatywnego. Te dzieci mają w sobie mnóstwo dobroci, ciepła, zaufania, takiej prostoty, szczerości, której nam bardzo brakuje, której od nich możemy się nauczyć – przekonywała prezes stowarzyszenia TRISO.

Stowarzyszenie prosi o pomoc wolontariuszy m.in. w ramach wakacyjnego wyjazdu z podopiecznymi nad polskie morze. Więcej informacji na stronie: http://www.ospdzd.com/ i pod numerem tel. 500 611 595.

Stowarzyszenie TRISO prosi również o przekazanie 1 proc. podatku, by wesprzeć ich działalność na rzecz dzieci z trisomią 21 - KRS 0000072761.

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »