Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie…
2020-03-21, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO

Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO, opowiedziała prezes stowarzyszenia, pediatra, doktor Joanna Łaba.
- 21 lat temu, gdy powstawało nasze stowarzyszenie w Opolu, na Opolszczyźnie nie było nic dla dzieci z zespołem Downa, z trisomią 21, bo taka jest medyczna nazwa. Od tego czasu sporo udało się zrobić, ale mamy jeszcze wiele marzeń i planów – mówiła założycielka stowarzyszenia TRISO.

- Naszym największym osiągnięciem jest to, że jesteśmy grupą osób, które mogą na siebie liczyć. Tworzą się podgrupy, np. rodziców dzieci starszych, którzy wyjeżdżają razem na wakacje, spotykają się też rodzice dzieci młodszych, którzy też razem wychodzą choćby do kawiarni. To poczucie bliskości z ludźmi, którzy mają podobne problemy, ale i te same radości, to jest najważniejsze – podkreślała lekarka.

- Ponad 150 osób z całego województwa korzysta z różnych form wsparcia ze strony stowarzyszenia. To zaledwie 10 proc., bo na terenie województwa żyje ok. 1500-1800 osób z trisomią 21 – dodała prezes stowarzyszenia TRISO.

- Niestety dziś liczne ciąże są usuwane, gdy pojawia się wiadomość o możliwości urodzenia dziecka z trisomią 21. Zapraszam do nas, można zadzwonić, przyjść, spotkać się. Rodzice boją się takich sytuacji, a i lekarze prawie z marszu proponują usunięcie ciąży, więc rodzi się coraz mniej takich dzieci. My oferujemy wsparcie – podkreśliła doktor Łaba.

- Boimy się inności. Nie znam jednak osoby, która przy bliższym poznaniu dziecka z zespołem Downa, mogłaby powiedzieć o nim coś negatywnego. Te dzieci mają w sobie mnóstwo dobroci, ciepła, zaufania, takiej prostoty, szczerości, której nam bardzo brakuje, której od nich możemy się nauczyć – przekonywała prezes stowarzyszenia TRISO.

Stowarzyszenie prosi o pomoc wolontariuszy m.in. w ramach wakacyjnego wyjazdu z podopiecznymi nad polskie morze. Więcej informacji na stronie: http://www.ospdzd.com/ i pod numerem tel. 500 611 595.

Stowarzyszenie TRISO prosi również o przekazanie 1 proc. podatku, by wesprzeć ich działalność na rzecz dzieci z trisomią 21 - KRS 0000072761.

Zobacz także

2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia. Kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie. To on zdecyduje czy sytuacja… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej 2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »