Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę…
2020-03-18, 09:39 Autor: Joanna Matlak

Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim

Józef Swaczyna [fot.Maciej Wajler]
Józef Swaczyna [fot.Maciej Wajler]
- Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy rzut przyjąć i zakwaterować po 10, 15 osób i wskazujemy dziś nasze schronisko młodzieżowe na Górze św. Anny. To jest budynek wolnostojący, nikomu nie zagraża, więc takie małe grupki możemy tam kierować - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Józef Swaczyna, starosta strzelecki, pytany o przygotowanie miejsc pod kwarantannę w powiecie.
Jak poinformował starosta, umowę z Domem Pielgrzyma podpisuje wojewoda.

– Pozostaje kwestia opieki medycznej, ubrań ochronnych, ponad tydzień temu wystąpiliśmy o nie do wojewody i one do nas dotrą – powiedział starosta i dodał, że miejsca pod kwarantannę mogą być uruchomione w każdej chwili. – Koszty funkcjonowania takiego miejsca ponosi Skarb Państwa i to wynika ze specustawy – powiedział Józef Swaczyna.

Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę doszło do roboczej narady starostów z wojewodą w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Starostowie wskazali na kilka postulatów, które należałoby spełnić.

– Spisaliśmy te rozwiązania na kartce, pan wojewoda to ma, a my proponowaliśmy różne rozwiązania. Jest kwestia zabezpieczenia opieki medycznej i to też nie jest takie proste. Czasem są sytuacje, gdzie trzeba postępować jakby w stanie wojennym. Moja pani dyrektor zameldowała mi, że ponad 50 ludzi w naszym szpitalu poszło na chorobowe, ale też na opiekę nad dziećmi i to też jest w pewnym sensie paraliż, bo przecież szpital musi funkcjonować – powiedział Swaczyna.

Zobacz także

2020-04-06, godz. 08:26 Marcin Ociepa w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Ostatecznie dowiemy się pewnie w połowie kwietnia. Kiedy minister zdrowia, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za te kwestie. To on zdecyduje czy sytuacja… » więcej 2020-04-05, godz. 08:24 Marek Bocianowski o Dniu Leśnika i Drzewiarza 5 kwietnia, w Dniu Leśnika i Drzewiarza, Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, opowiedział o tym, jak ważne są lasy i co zawdzięczamy ludziom… » więcej 2020-04-04, godz. 08:24 Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej… » więcej 2020-04-03, godz. 09:27 Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był… » więcej 2020-04-01, godz. 09:21 Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono… » więcej 2020-03-31, godz. 09:51 Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki – O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem… » więcej 2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »