Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów…
2020-02-03, 09:20 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w Opolu

Arkadiusz Wiśniewski o remoncie dworca PKS w Opolu i zakupie elektrycznych autobusów
- Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem na rynku jest ten, kto ma instalację. Chcieliśmy spowodować, żeby na rynku było więcej konkurencji – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, którego pytaliśmy o cel ostatniego spotkania władz Opola z przedstawicielami sąsiednich gmin.
Przypomnijmy, kryzys w systemie odbioru odpadów w Opolu pojawił się w związku z drastyczną podwyżką cen jakie zaproponował Remondis. Początkowo umowy nie podpisano, między dwiema stronami trwały rozmowy, a finalnie podpisano porozumienie, które będzie obowiązywało do końca marca br. Porozumienie zakłada, że miasto płaci 410 złotych za tonę odpadów. Władze Opola szukają jednak alternatywnych rozwiązań, by nie być więźniem monopolistycznego rynku, stąd pomysł na zorganizowanie spotkania z sąsiednimi samorządami, aby porozmawiać o problemie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście samorządów, wśród nich przedstawiciele Gogolina, Dąbrowy, Komprachcic czy Ozimka. – Zaprosiłem wójtów i burmistrzów ościennych gmin, żebyśmy wymienili się doświadczeniami, powiedzieli jak kształtują się ceny na rynku i jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na tej samej części rynku, bo kilkanaście samorządów jest uzależnionych od tego co się dzieje na RIPOK-u na ul. Podmiejskiej w Opolu – mówił prezydent Wiśniewski.

Nasz gość powiedział jednak, że koszt budowy spalarni to setki milionów złotych. – Żeby to było opłacalne musi też być odpowiedni strumień odpadów idący w tysiące ton śmieci. W samym Opolu wytwarza się około 60 tysięcy ton śmieci. Ale technologia się rozwija. Nie można tego jednak zrobić w kilka miesięcy, ani w dwa lata, ale sytuacja pokazała, że tu nie ma wolnego rynku, rynek jest ułożony pod kilku odbiorców. Monopolizacja doprowadziła do podnoszenia cen świadczonych usług - powiedział prezydent.

Zdaniem naszego gościa systemem powinien zająć się parlament i rząd, bo problem jest ogólnokrajowy.

Prezydenta Opola pytaliśmy także o zakup 5 elektrycznych autobusów, które za około półtora roku będą obsługiwały pasażerów linii nr 25. Miasto niedawno podpisało umowę na unijne dofinansowanie tego zakupu w wysokości 14 mln złotych. Całość to 20 mln.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »