Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego…
2020-01-21, 09:18 Autor: Joanna Matlak

Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
- Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie nabory na 2020 rok, rozmawiamy też o nowej perspektywie - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i szef Platformy Obywatelskiej w regionie. Naszego gościa pytaliśmy o cel konferencji regionalnej jaka z udziałem samorządowców odbywa się dziś w Prószkowie.
- Jesteśmy zobowiązani pewnymi terminami przez Komisję Europejską, żeby przygotować pewne podziały procentowe pieniędzy. Na razie mówimy o kwocie „100 procent”, bo dopóki nasz rząd nie wynegocjuje konkretnej i bezwzględnej liczby miliardów euro czy milionów dla nas, to my dopiero wtedy będziemy mogli mówić o tym co będzie dla poszczególnych województw – mówił Buła.

Wstępny procentowy podział całej puli to 55 % z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w głównej mierze to pieniądze na infrastrukturę, drogi, inwestycje, wspieranie przedsiębiorców i innowacji), a 45% to Europejski Fundusz Społeczny, czyli pieniądze na tzw. projekty miękkie, np. z zakresu opieki społecznej, edukacji czy rynku pracy. - Chce zaprosić subregiony do realizacji tych projektów – podkreślił Buła.

Marszałka pytaliśmy także o kwestie polityczne, jako że jest szefem regionalnych struktur PO. Przez ostatnie kilka dni do stolicy regionu przyjechali ubiegający się o fotel szefa partii Tomasz Siemoniak, Borys Budka czy Joanna Mucha.

Andrzeja Bułę przekonał Borys Budka. – Budka pokazał w Warszawie, że ma swoją drużynę, a ja jestem politykiem, który traktuje to wszystko jako grę zespołową. To jest nie tylko zobowiązanie do wewnątrz, ale też do ludzi, którzy na nas głosują.

- Po tych wszystkich spotkaniach myślę, że co najmniej 3 osoby powinny się znaleźć w ścisłym zarządzie PO, o czym Borysowi Budce powiedziałem. Przekonała mnie też Asia Mucha, dlatego, że jest to osoba, która ma przemyślane tematy związane z PO i relacjami jakie powinny między Platformą, a resztą społeczeństwa – mówił nasz gość.

Andrzej Buła powiedział, że struktury Platformy szykują się także do wyborów prezydenckich, w ich ramach mają zostać uruchomione powiatowe sztaby wyborcze, a może nawet i gminne. Mają być powołani szefowie sztabów powiatowych.

W porannej rozmowie padły także pytania o kwestię dotyczącą ostatniej głośnej sprawy z radnym Przemysławem Pospieszyńskim, który anonimowo prowadził stronę w mediach społecznościowych atakującą prezydenta Opola, a także o plan przejęcia władzy w województwie prze prawicę.

- Jeśli jeden z polityków mówi o tym, że chce przejąć władzę w województwie, to ja mówię, że chce przejąć władzę w Polsce – stwierdził Buła.

Zobacz także

2020-02-26, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o powstaniu nowego zakładu firmy UMICORE Największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z większych w Polsce. Dzień po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład UMICORE w Radzikowicach… » więcej 2020-02-25, godz. 09:39 Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa – To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki, ale nie… » więcej 2020-02-24, godz. 08:47 Władysław Kosiniak-Kamysz o kampanii prezydenckiej i jego wizycie na Opolszczyźnie - Zostawiam na Opolszczyźnie pozytywny przekaz, że jest nadzieja dla Polski - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes… » więcej 2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej 2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »