Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej…
2020-01-16, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego

Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego
– Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Nasz gość opowiadał o okolicznościach powstania polskiej marki, o której będzie mowa podczas konferencji naukowej, która odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu.
– Wówczas dwóch cesarzy państw centralnych, czyli Austro-Wegięr i Niemiec postanowiło zaskarbić sobie przychylność Polaków podczas toczącej się wojny. Ogromne straty spowodowały, że chciano zachęcić rekruta, chciano pokazać, że być może pod auspicjami państw centralnych będzie można myśleć o zbudowaniu państwa polskiego. Stąd też powstała Rada Regencyjna, Polska Siła Zbrojna, a sam generał gubernator, który z ramienia cesarstwa niemieckiego nadzorował powstające Królestwo, podjął decyzję że należy wprowadzić taką walutę – opowiadał dr Kuświk.

Zdaniem naszego gościa, marka polska była właściwie emanacją marki niemieckiej. – Nazwano ją marką polską, była drukowana w Belinie, były specjalne banknoty półmarkowe, jednomarkowe o różnych nominałach – mówił dr Kuświk.

Grafika marek polskich była bardzo prosta, bo znajdowało się na nich godło państwowe, czyli polski orzeł. – To też miało być symbolem dla Polaków. Był to ukoronowany polski orzeł, trochę stylizowany na czasy złotego wieku, czyli z czasów Zygmunta Augusta i Zygmunta Starego. Były to takie renesansowe orły z bogato zdobionym ogonem – mówił dyrektor Instytutu.

Konferencja odbędzie się jutro o godzinie 11.00 w Instytucie Śląskim w Opolu. Poniżej lista gości:
  • prof. dr hab. Wojciech Morawski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) - "Waluty na ziemiach polskich 1914-1923",
  • dr hab. Tomasz Głowiński, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) - "Złoty polski w latach 1924-1944",
  • dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Złoty Polski Ludowej – wybrane zagadnienia z zakresu polityki pieniężnej i kursowej".

Dr Bartosz Kuświk z kolei opowie o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa numizmatyczna, którą będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu do 30 stycznia.

Zobacz także

2020-02-25, godz. 09:39 Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa – To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki, ale nie… » więcej 2020-02-24, godz. 08:47 Władysław Kosiniak-Kamysz o kampanii prezydenckiej i jego wizycie na Opolszczyźnie - Zostawiam na Opolszczyźnie pozytywny przekaz, że jest nadzieja dla Polski - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes… » więcej 2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej 2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »