Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin
2020-01-10, 10:02 Autor: Joanna Matlak

Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin

Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin
- Kilka dni temu, dokładnie 7 stycznia odbyła się bardzo uroczysta inauguracja która wdraża Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Izabela Kik, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Z Izabelą Kik rozmawia Joanna Matlak
Już w 2018 roku ONZ ustanowiła rok 2020 właśnie Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. To jest olbrzymie przedsięwzięcia, które ma na celu podniesienie świadomości ludności na całym świcie w jaki sposób ochrona roślin może przyczynić się do wyeliminowania głosy, ubóstwa,, jak to wpływa na ochronę środowiska i oczywiście pobudzenie rozwoju gospodarczego – mówiła inspektor Kik.

Nasz gość wskazał jak ogromne znaczenie mają rośliny w naszym życiu. – Bez nich nie mogłoby istnieć większość form życia, to one pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla, wydalają tlen, którym my oddychamy. Stanowią dla nas żywność w ogromnej skali, jak również dla zwierząt. Kształtują środowisko, oddziałują na warunki klimatyczne, zmniejszają zanieczyszczenie i hałas. To także odzież i leki, a przecież rośliny są także ozdobą.

Wojewódzki Inspektorat przygotowuje szereg działań związanych z Rokiem Ochrony Roślin, jak np. dni otwarte i konkursy plastyczne i fotograficzne m.in. dla dzieci.

Dodajmy, że w Inspektoracie odbywają się także szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu nowego prawa ochrony roślin, które weszło w życie w połowie grudnia ubiegłego roku. Kolejne szkolenie odbędzie się 14 stycznia.

Zobacz także

2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej 2020-02-14, godz. 09:29 Marta Kuśnierz o nietypowej propozycji, jaką Stowarzyszenie Horyzonty ma na walentynkowy dzień dla wszystkich zakochan… - Podziel się miłością poprzez oddawanie krwi, to taka nasza polska wersja święta zakochanych - mówiła w rozmowie W cztery oczy Marta Kuśnierz, prezes Stowarzyszenia… » więcej 2020-02-13, godz. 08:48 Insp. Transportu Drogowego Krzysztof Chmiel o stanie technicznym pojazdów na naszych drogach - Naprawdę jest kiepsko. Autokary zza wschodniej granicy są bardzo wiekowe, w bardzo kiepskim stanie technicznym - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof… » więcej 2020-02-12, godz. 09:36 Mł. asp. Łukasz Nowak o działaniach strażaków w ostatnich dniach – Potężne wichury, które przechodziły w ostatnich dniach przez woj. opolskie angażowały bardzo duże siły strażaków – przyznał w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-02-11, godz. 09:15 Dariusz Madera o tym, czy problemem polskiej służby zdrowia jest zarządzanie nią - Zarządzanie jest jednym z czynników wpływających na stan finansowy szpitala - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej 2020-02-10, godz. 08:57 Magdalena Pobóg-Lenartowicz o Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego W poniedziałek odbędzie się XI posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego IV kadencji. Przed tym spotkaniem Ireneusz Prochera rozmawiał… » więcej 2020-02-07, godz. 08:53 Piotr Ciona o konkursach organizowanych przez KRUS Piotr Ciona, wicedyrektor opolskiej KRUS - Te konkursy są naszymi sztandarowymi konkursami w ramach prewencji. Jeśli chodzi o konkurs dla dzieci to jest to już… » więcej 2020-02-08, godz. 00:00 Kpt. Katarzyna Idziorek i chor. Gabriela Mos o Święcie Służby Więziennej Na pamiątkę dnia, w którym Józef Piłsudski ogłosił dekret dający początek więziennictwu w odrodzonej Polsce, 8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. O codzienności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »