Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest…
2020-01-07, 09:30 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych

Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych
– Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została nam przedstawiona – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, którego pytaliśmy o kwestię odpadowego klinczu jaki zaistniał w Opolu.
Dziś prowadzone są rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Remondisu, cementownią Górażdże i Zakładem Komunalnym.

Przypomnijmy, na listopadowej sesji radni zatwierdzili podwyżkę z 13 do 19 zł za segregację odpadów i podwyżkę z 19 do 38 złotych, a stawki te opierały się na wcześniejszej prognozie. Teraz analogicznie miałby nastąpić wzrost na poziomie 30 i 60 złotych. Miasto się na to nie zgodziło i odstąpiło od podpisania umowy z Remondisem na zagospodarowanie odpadów zmieszanych (czarny pojemnik).

Zych przedstawił historię i schemat według którego następuje ustalanie cen. – Była przekazywana prognoza, wtedy miasto realizowało kalkulacje, przygotowywało stawki, które będą obowiązywały, a potem w ciągu kilku dni następowało uszczegółowienie i te wahania były bardzo nieznaczne – powiedział wiceprezydent Opola.

Nasz gość wskazał, że Remondis uzależnia swoją stawkę od kwoty jaką ma wynegocjowaną w cementowni Górażdże. Czy miasto kiedy negocjuje z Remondisem o to pyta? – Tak, jak najbardziej, bo ta prognoza, która nam została przedstawiona została przedstawiona na bazie oferty, która Remondis złożył w cementowni czy w drugą stronę. To też jest znak zapytania, który pojawił się w trakcie rozmów. My nie bazowaliśmy na kwotach, które sami sobie oszacowaliśmy, tylko to była bezpośrednia kwota, którą otrzymaliśmy z rynku, z tego samego rynku, który potem zaproponował ceny na poziomie 450-550 złotych. A przez dwa miesiące była informacja, że ta kwota którą powinniśmy wziąć do kalkulacji to zwyżka do 360 złotych – tłumaczył Zych.

Zobacz także

2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej 2020-02-14, godz. 09:29 Marta Kuśnierz o nietypowej propozycji, jaką Stowarzyszenie Horyzonty ma na walentynkowy dzień dla wszystkich zakochan… - Podziel się miłością poprzez oddawanie krwi, to taka nasza polska wersja święta zakochanych - mówiła w rozmowie W cztery oczy Marta Kuśnierz, prezes Stowarzyszenia… » więcej 2020-02-13, godz. 08:48 Insp. Transportu Drogowego Krzysztof Chmiel o stanie technicznym pojazdów na naszych drogach - Naprawdę jest kiepsko. Autokary zza wschodniej granicy są bardzo wiekowe, w bardzo kiepskim stanie technicznym - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof… » więcej 2020-02-12, godz. 09:36 Mł. asp. Łukasz Nowak o działaniach strażaków w ostatnich dniach – Potężne wichury, które przechodziły w ostatnich dniach przez woj. opolskie angażowały bardzo duże siły strażaków – przyznał w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-02-11, godz. 09:15 Dariusz Madera o tym, czy problemem polskiej służby zdrowia jest zarządzanie nią - Zarządzanie jest jednym z czynników wpływających na stan finansowy szpitala - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej 2020-02-10, godz. 08:57 Magdalena Pobóg-Lenartowicz o Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego W poniedziałek odbędzie się XI posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego IV kadencji. Przed tym spotkaniem Ireneusz Prochera rozmawiał… » więcej 2020-02-07, godz. 08:53 Piotr Ciona o konkursach organizowanych przez KRUS Piotr Ciona, wicedyrektor opolskiej KRUS - Te konkursy są naszymi sztandarowymi konkursami w ramach prewencji. Jeśli chodzi o konkurs dla dzieci to jest to już… » więcej 2020-02-08, godz. 00:00 Kpt. Katarzyna Idziorek i chor. Gabriela Mos o Święcie Służby Więziennej Na pamiątkę dnia, w którym Józef Piłsudski ogłosił dekret dający początek więziennictwu w odrodzonej Polsce, 8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. O codzienności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »