Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie…
2020-01-03, 09:01 Autor: Joanna Matlak

Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie.

Barbara Pawlos "W cztery oczy" (03.01.2020)
- Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z którą rozmawialiśmy o wprowadzeniu obowiązkowej e-recepty od 8 stycznia, natomiast jeszcze dziś w siedzibie opolskiego NFZ-u odbywa się szkolenie dla pracowników medycznych, które potrwa do godziny 16.00.
Zdaniem Barbary Pawlos, e-recepta będzie dużym ułatwieniem zarówno dla pacjentów jak i personelu medycznego. – Personal musiał wypisać papierową receptę, przybić kilka pieczątek i to wszystko zajmowało czas. Taka recepta elektroniczna będzie się generować w systemie i to od pacjenta będzie zależało w jaki sposób ją otrzyma. Są trzy sposoby: albo w formie wydruku informatycznego, który w istocie jest kartką papieru, z którą idziemy do apteki. Tam odczytywany jest kod kreskowy. Albo możemy otrzymać SMS-a z 4 cyfrowym kodem, który podajemy w aptece wraz z numerem PESEL. Możemy też korzystać z pdf-a, który zostanie wysłany na naszego mailu i wtedy również podajemy kod kreskowy do odczytu – mówiła Pawlos.


Aby skorzystać z dwóch ostatnich form należy założyć Internetowe konto Pacjenta. W tym celu należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl, zalogować się za pomocą profilu zaufanego i wpisać swój numer telefonu lub adres skrzynki pocztowej.

Barbara Pawlos zwróciła uwagę, że elektroniczne recepty są już wystawiane od stycznia ubiegłego roku, a pierwszym świadczeniodawcą, który zaczął z nich korzystać była Optima Medycyna. – Na koniec listopada e-recepty otrzymało już ponad 100 tys. pacjentów w ilości ponad pół miliona. Natomiast 8 stycznia to „godzina zero” w której wszyscy lekarze, którzy jeszcze nie rozpoczęli wystawiania e-recept muszą zacząć je wystawiać – mówiła rzecznik NFZ.


W porannej rozmowie rzecznik NFZ przypomniała także o możliwości skorzystania z dentobusów i mammobusów, które objeżdżają województwo. Szczegółowy harmonogram można zobaczyć na stronie opolskiego NFZ.

Zobacz także

2020-02-09, godz. 09:05 Mariola Urbaniak o atrakcjach na czas ferii Rozpoczęły się ferie, więc czas przedstawić atrakcje przygotowane dla dzieci spędzających ten okres w Opolu. O spotkaniach z bohaterami bajek, Kolorowej Quchni… » więcej 2020-02-06, godz. 08:52 Maciej Stefański o realizacji programu "Czyste Powietrze" - Nie komentuję tego co robili poprzednicy, liczy się przyszłość i to co ja robię. Nie chce tego komentować, skomentowała to już Najwyższa Izba Kontroli - mówił… » więcej 2020-02-05, godz. 09:01 Katarzyna Kownacka o naborze dla firm na innowacje w OCRG Gościem porannej rozmowy była Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Pytaliśmy o szczegóły zakończonego już naboru na innowacje, ale… » więcej 2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności -… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w O… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała koordynatorka… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »