Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą…
2019-12-31, 15:15 Autor: Joanna Matlak

Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale i zwierząt

Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem o bezpieczeństwie w noc sylwestrową

Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu

- Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” sierżant sztabowy Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu pytany o to, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas nocy sylwestrowej.

Nasz gość przede wszystkim przypomniał, że przecież każda petarda ma w sobie materiał wybuchowy i należy się z nią obchodzić ze szczególną ostrożnością. - Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, czytanie instrukcji obsługi, zachowanie właściwej odległości od miejsca odpalania fajerwerków i absolutnie nie dopuszczanie do sztucznych ogni osób nietrzeźwych – mówił sierżant Świątczak.

Częstym błędem jaki popełniamy jest jazda samochodem „dzień po” tzn. dzień po spożyciu alkoholu. – Często wydaje nam się, że już możemy jechać, zjemy śniadanie, wypijemy kawę, ale to nie działa. Dalej możemy mieć w sobie promile, a to wpływa na koncentrację, jesteśmy senni – mówił nasz gość.

Przypomniał, że zawsze można udać się na najbliższą komendę policji i zbadać się alkomatem.
Rozmowa z Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie zwierząt w noc sylwestrową
Aleksandra Czechowska, opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

- Ostatni spacer z psem powinien być wykonany jak najwcześniej - mówiła w rozmowie „Poglądy i osądy” Aleksandra Czechowska z opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która opowiedziała nam w jaki sposób w miarę bezstresowo przeprowadzić psa przez huczny, sylwestrowy wieczór.

- Ostatni spacer wykonujemy około 18.00 – 19.00, wtedy kiedy jeszcze wiemy, że pies wytrzyma do rana lub wczesnego rana. Najlepiej z nim wyjść i dać mu podwójne zabezpieczenie, później spokojnie wracamy do domu. Jeśli piesek ciężko reaguje to wtedy zasięgamy pomocy lekarza weterynarii i farmakoterapii , a w momencie kiedy słyszmy wystrzały i huki zamykamy okna, najlepiej zasłonić żaluzje, włączyć głośniej muzykę lub telewizor i to też wyciszy ten huk. To są taki domowe sposoby, aby ułatwić pieskowi przetrwanie sylwestra.

Dodajmy, że jesienią opolski TOZ upublicznił dość dramatyczny apel o wsparcie finansowe. Na szczęście odzew był ogromny i dzięki zebranym środkom udało się wyleczyć ponad 40 zwierząt.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »