Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach…
2019-12-20, 09:05 Autor: Maciej Wajler

Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików

Wacław Bortnik o regulacjach w populacji dzików
Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii
- Nie ma takich przypadków i mam nadzieję, że ich nie będzie, ale procedur przestrzegamy od miesięcy – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii, pytany o to, czy na Opolszczyźnie pojawił się afrykański pomór świń.- Ze względu na to, że jesteśmy strefą białą, czyli czystą, przede wszystkim skupiamy się na monitoringu. Podnosimy zwłoki tzw. komunikacyjne jeśli chodzi o dzika, podnosimy truchła, czyli te części które rozkładają się gdzieś w lesie. Jeśli je napotykamy to przesyłamy do badania, pobieramy krew i osocze i przesyłamy je do laboratoriów. Badania na razie niczego nie wykazują, Opolszczyzna jest bezpieczna – mówił inspektor.
Zwrócił uwagę, że jednocześnie będą dokonywane przeszukiwania, do których zobowiązani są wojewodowie i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i inspekcje weterynaryjne. - Będą trwały na pewno do końca roku jak i po nowym – mówił Bortnik.

Nasz gość zwrócił uwagę, że sprawa z ASF było zaskoczeniem. – Ni stąd, ni zowąd, 300 km stąd, znalazł się zakażony dzik w lubuskiem. A później się posypało – mówił Bortnik i wspomniał o innych województwach, które walczą z ASF.

Wacław Bortnik zwrócił uwagę, że masowy odstrzał dzików to jedyna droga i przypomniał o procedowanej w tej chwili specustawie, która zakłada m.in. możliwość przeprowadzenia odstrzału przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.- Czekamy na tę specustawę, bo to już jest stan „W”, a wtedy są stosowane różne rygory. Nie patrzymy na okres ochronny, na etykę, nie patrzymy na ekologię i na tych, którzy przeszkadzają. Doświadczenie i nauka mówią, że zmniejszenie populacji to zmniejszenie rozprzestrzeniania się choroby – mówił Bortnik. Dodał też, że Czesi poradzili sobie z tym problemem „wycinając w pień dziki w miejscu ogniska i u nich w kraju jest cisza. „

Inspektor Bortnik zapewnił jednocześnie, że idąc do sklepu i kupując wieprzowinę nie musimy się niczego obawiać.
Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików
Krzysztof Kukulski, przewodniczący zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu
- Dzik jest inteligentny. Jeśli na dzika jest wywierana presja w lesie, to potrafi znaleźć sobie takie miejsca do bytowania, które są trudno dostępne, np. rozlewiska, bagniska. Jeśli tam będziemy go szukać, to potrafi położyć się w szczerym polu i się zakamuflować – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Kukulski, łowczy okręgowy.Zdaniem naszego gościa pytanie powinno brzmieć kiedy ASF pojawi się na Opolszczyźnie, a nie „czy”.- Moim zdaniem to tylko kwestia czasu, jesteśmy atakowani z każdej strony. Powinniśmy się do tego przygotować. Masowy odstrzał jest nieunikniony. Przerzedzenie populacji albo depopulacja są nieodzowne. Z mojego punktu widzenia, wystrzelanie dzika w 100% jest niewykonalne, bo to inteligentny gatunek – mówił łowczy Kukulski.Naszego gościa zapytaliśmy też co z etyką? - Etyka to jest działka, która zawsze nam towarzyszyła i każdy myśliwy stara się wykonywać swoje działania zgodnie z etyką, ale niewątpliwie jest zagrożenie klęską gospodarczą. Myślę, że względy etyczne musimy odłożyć na dalszy plan –powiedział Kukulski.Dodajmy, że wczoraj doszło do spotkania myśliwych z wojewódzkim inspektorem weterynarii. – Zostaliśmy zobligowani do zorganizowania szkolenia pod kątem bioasekuracji i wszelkimi procedurami jakie się z tym wiążą. To było szkolenie dla łowczych i podłowczych opolskich kół łowieckich. Będą to spotkania cykliczne – mówił Kukulski.

Zobacz także

2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »