Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych…
2019-12-26, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich
W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego męczennika. O istocie męczeństwa, o współczesnych męczennikach chrześcijańskich opowiedział ks. dr Andrzej Demitrów, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
- Nie było żadnej sielanki. Realia stajenki, dalekie od jakiegokolwiek sielankowego klimatu, oddają całą surowość momentu narodzin Pan Jezusa w Betlejem. Życie Jezusa od początku naznaczone jest trudem, cierpieniem, później także prześladowaniami. Stąd zestawienie drugiego dnia Świąt, związane z postacią św. Szczepana nie jest przypadkowe. Ono burzy nam miłe i przyjemne przeżywanie bo wprowadza konkretny realizm życia – stwierdził biblista.

- Drugi dzień Świąt przedstawia nam postać pierwszego męczennika, św. Szczepana i jego życie, które jest przedstawione w czytanym w tym dniu fragmencie Dziejów Apostolskich. Widzimy tam moment samosądu nad człowiekiem, który głosząc Słowo swoim pobratymcom, napotyka sprzeciw i opór. Ten opór kończy się brutalnym ukamienowaniem. Nagromadzenie nienawiści spotyka się z zupełnie inną jego postawę. Św. Szczepan modli się za swoich prześladowców i prosi o przebaczenie dla nich. Taka postawa charakteryzuje męczenników – mówił ks. Demitrów.

- Dziś określa się mianem „męczenników” także tych, którzy tak naprawdę niszczą życie innych, tu jest niebezpieczeństwo zawłaszczania terminologii przez terrorystów. W przypadku męczenników chrześcijańskich nie ma mowy o tym, że ktoś kogoś nienawidzi. Owszem, ktoś może powiedzieć, że on nienawidzi siebie, ale – jak powiedział św. Augustyn – to miłowanie Pana Boga, aż do pogardy samego siebie. Jest to zasadnicze rozróżnienie – precyzował ks. Andrzej.

- W męczeństwie chrześcijanina chodzi o wytrwanie i wierność temu, w kogo wierzę. To jest najwyższa wartość. Niebezpieczeństwo utraty życia nie powoduje mojego wycofania się z wiary, wierności. Mówiąc dziś o męczennikach warto mieć świadomość, że obecnie chrześcijaństwo to najbardziej prześladowana religia. Warto docierać tam, gdzie żyją prześladowani chrześcijanie w krajach Afryki czy Bliskiego Wschodu – dodał ks. dr Andrzej Dymitrów.

Zobacz także

2020-02-09, godz. 09:05 Mariola Urbaniak o atrakcjach na czas ferii Rozpoczęły się ferie, więc czas przedstawić atrakcje przygotowane dla dzieci spędzających ten okres w Opolu. O spotkaniach z bohaterami bajek, Kolorowej Quchni… » więcej 2020-02-06, godz. 08:52 Maciej Stefański o realizacji programu "Czyste Powietrze" - Nie komentuję tego co robili poprzednicy, liczy się przyszłość i to co ja robię. Nie chce tego komentować, skomentowała to już Najwyższa Izba Kontroli - mówił… » więcej 2020-02-05, godz. 09:01 Katarzyna Kownacka o naborze dla firm na innowacje w OCRG Gościem porannej rozmowy była Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Pytaliśmy o szczegóły zakończonego już naboru na innowacje, ale… » więcej 2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności -… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w O… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała koordynatorka… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »