Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą…
2019-12-25, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą przeżywać czas świąt Bożego Narodzenia

Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą przeżywać czas świąt Bożego Narodzenia
W bożonarodzeniowy poranek zapytaliśmy, co dziś dla młodzieży oznacza świętowanie? Czy tradycja jest dla nich atrakcyjna? Jak młodzi ludzie chcą przeżywać ten szczególny czas świąt Bożego Narodzenia? Odpowiedzi szukaliśmy wraz z ks. Łukaszem Knosalą z Duszpasterstwa Akademickiego Resurrexit.
- Pytani o to, jak spędzają Święta, młodzi dają różne, niekiedy skrajne odpowiedzi. Jedna osoba powie, że wyjeżdża z rodzicami do babci, gdzie przy wigilijnym stole gromadzi się 30-50 osób. Oni czekają na to, nie wyobrażają sobie innego świętowania. Druga skrajność może wyglądać tak, że wigilia to właściwie nieco bardziej odświętna kolacja, ale nie trwająca dłużej niż kilkanaście minut – relacjonował ks. Knosala.

- Kiedy zaczynamy rozmawiać o takich tematach, młodzi dzielą się swoimi historiami i ze zdziwieniem stwierdzają „To tak świętujecie?” albo „To nie jest wigilia!”. W takim otwarciu coś zaczyna się mieszać i jedni uświadamiają sobie wtedy swoje bogactwo, które zawdzięczają tradycji rodzinnej, a ktoś inny stwierdza, że można inaczej i może warto się dłużej przy tej wigilijnej kolacji zatrzymać – dodał duszpasterz akademicki.

- Co jakiś czas słucham historii osób, które przeżywają wielki stres, kiedy mają jechać do rodziny, kiedy mają się z nią spotkać. Nie czują tego, nie potrafią się w tym odnaleźć. To jest duży trud odnalezienia się w bliskiej relacji. I część dwudziestolatków powie: „Ja nie wracam na Święta do domu”. To forma ucieczki. Nie należy karcić za to. Trzeba się spotkać z tym problemem. Przestrzeń świąteczna jest najpiękniejsza na takie spotkania. Jezus przychodzi z pokorą i mówi, że to czas spotkania, że nic więcej nie trzeba – stwierdził ks. Łukasz.

- Trzeba dać sobie przeżyć Święta, choć oczywiście łatwiej je zagadać, zasłonić się prezentem. Myślę, że młodzi odkryją je na nowo i nam to pokażą na nowo – dodał ks. Łukasz.

Zobacz także

2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »