Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez gran…
2019-12-22, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez granic"

Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez granic"
W Polsce po raz czwarty, a w naszym mieście po raz drugi można się włączyć w piękną inicjatywę „Wigilia bez granic”. O tym, jak zaprosić cudzoziemca do wigilijnego stołu i jak się do tego przygotować, opowiedziała Grażyna Kotarska, regionalny koordynator akcji.
- Idea całego przedsięwzięcia wzięła się stąd, że Instytut Myśli Schumana postanowił zorganizować coś dla obcokrajowców, którzy pozostają sami w naszym kraju, na ten piękny dla nas świąteczny czas. Dla niech to jednak smutny moment: ulice wyludnione, w oknach świecą się światła, a oni siedzą sami – wyjaśniała Kotarska.

- Zaczynamy od spotkania cudzoziemców na opłatku wigilijnym. U nas odbywa się to na Wydziale Teologicznym UO. Spotykają się cudzoziemcy z włodarzami miasta, z koordynującymi akcję. W Opolu opłatek był w tym roku 10 grudnia. Część artystyczną przygotowali sami obcokrajowcy. Druga część to przedstawienie obcokrajowcom naszych Świąt, czyli podzielenie się tym, co dla nas ważne – informowała Grażyna Kotlarska.

- Jest strona wigiliabezgranic.com, którą otwieramy i tam, gdzie jest zgłoszenie rodziny uzupełniamy dane. Można też do mnie zadzwonić, numer jest na plakatach. Do godz. 22:00 w Wigilię jestem do dyspozycji. Zaprośmy do siebie osobę z dalekiego kraju. To najczęściej są osoby z Indii, Chin czy z Egiptu. Na razie zgłosiło się kilkunastu obcokrajowców, ale brakuje rodzin. Apelujemy zatem, by nikt nie został sam w Wigilię. Warto się zdecydować na przyjęcie gościa, który wypełni puste miejsce przy naszym wigilijnym stole. Ożywmy to miejsce – zachęcała Kotarska.

Zobacz także

2020-02-09, godz. 09:05 Mariola Urbaniak o atrakcjach na czas ferii Rozpoczęły się ferie, więc czas przedstawić atrakcje przygotowane dla dzieci spędzających ten okres w Opolu. O spotkaniach z bohaterami bajek, Kolorowej Quchni… » więcej 2020-02-06, godz. 08:52 Maciej Stefański o realizacji programu "Czyste Powietrze" - Nie komentuję tego co robili poprzednicy, liczy się przyszłość i to co ja robię. Nie chce tego komentować, skomentowała to już Najwyższa Izba Kontroli - mówił… » więcej 2020-02-05, godz. 09:01 Katarzyna Kownacka o naborze dla firm na innowacje w OCRG Gościem porannej rozmowy była Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Pytaliśmy o szczegóły zakończonego już naboru na innowacje, ale… » więcej 2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności -… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w O… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała koordynatorka… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »