Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach… » Michał Wojczyszyn…
Michał Wojczyszyn o sile polskich i opolskich startupów
Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo Technologicznego w Opolu i przedstawiciel Fundacji Startup Poland w woj. opolskim
- Tegoroczny raport objął ankietą ponad 1230 spółek technologicznych. To ponad 200 ankiet więcej niż rok temu, ale co ważniejsze 30krotnie więcej niż przy badaniu sprzed 5 lat – mówił Michał Wojczyszyn w programie „Poglądy i osądy” pytany o raport przygotowany przez Fundację Startup Poland, która zbadała rynek startupów w Polsce.

Naszego gościa pytaliśmy o wnioski płynące z raportu. Fundacja zbadała w 5-letnim okresie działanie spółek technologicznych, zarówno tych które najlepiej się rozwinęły i te które rozwijały się trochę gorzej.

- Podzieliliśmy je na dwie grupy: grupę championów i pretendentów. I wyłaniają się z tego 3 wnioski. Pierwsze co wyróżnia te grupy jest to, że wśród osób zarządzających startupami w które championów są głównie osoby z tytułem magistra, w grupie pretendentów są osoby z tytułem doktora, to osoby po habilitacji lub mają tytuł profesorski. Z tego klaruje się drugi wniosek, że osoby zarządzające tymi najlepszymi startupami mają mix kompetencji, mamy dużo osób z wykształceniem humanistycznym – tłumaczył nasz gość.

Ponadto, startupy „championy” zatrudniają osoby zza granicy. – Wniosek z tego jest taki, że jeśli ktoś skupi się tylko i wyłącznie na technologii, nie będzie w stanie zauważyć ważnych aspektów, które determinują wzrost startupu – podkreślił Wojczyszyn.

Patrząc na opolskie startupy, okazuje się że pod względem ich ilości w regionie, Opolszczyzna zajmuje 11 miejsce. – Natomiast jeśli trochę odwrócić ten wykres, tzn. przeliczyć ilość startupów na liczbę mieszkańców w regionie, to wynika, że 1 startup przypada na 6 tys. mieszkańców Opolszczyzny, co już plasuje nas na 6 miejscu, tuż za czołową piątką.

Nasz gość wskazał, że 65 polskich startupów ma siedziby w 5 czołowych ośrodkach akademickich w Polsce i jest to Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto. W opolskim jest więcej spółek technologicznych niż w woj. śląskim, podkarpackim czy wielkopolskim.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »