Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu…
2019-12-11, 09:06 Autor: Joanna Matlak

Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów

Adrian Czubak o tym, ile pieniędzy w ramach FDS pozyskała Opolszczyzna
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Adrian Czubak pytany o Fundusz Dróg Samorządowych, w ramach którego wczoraj podpisano ostatnie w tym roku umowy z samorządami.

- Wszystkie wnioski zostały ocenione pod względem merytorycznym i formalnym, zgodnie z ustawą powstała lista rankingowa z podziałem na tzw. liste podstawową i rezerwową. Wszystkie te propozycje poszły do Kancelarii Premiera i premier podejmuje decyzje co do zatwierdzenia listy bądź wprowadzenia do niej korekt – tłumaczył wojewoda.

Naszego gościa zapytaliśmy kiedy się dowiemy czy te zgłoszone inwestycje będą realizowane?

Myślę, że to będzie początek przyszłego roku, Kancelaria Premiera robi wszystko zgodnie z ustawą. Wiemy, że na te środki samorządy czekają – powiedział Czubak.

W skali kraju w ramach FDS w tym roku przygotowano 6 mld złotych. W ciągu 6 lat jest będzie to 36 mld złotych.

– A to są tylko środki z budżetu państwa, więc gdyby dołożyć wkład samorządów to spokojnie możemy mówić o 50 mld złotych, które wspólnie rządowo i samorządowo zostaną zagospodarowane – mówił wojewoda opolski i dodaje, że Opolszczyzna w 100 proc. wykorzystała przyznane fundusze.
Tomasz Wiciak o tym, jak powiat namysłowski skorzystał z Funduszu Dróg Samorządowych
Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski
- To już piąte zadanie jakie realizujemy w ramach DFS. Wykonaliśmy już dwie przebudowy dróg powiatowych, były dwa remonty, a teraz podpisaliśmy umowę na trzeci odcinek. To jest 1,980 metrów, co nas bardzo cieszy – mówił Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski w porannej rozmowie „Poglądy i osądy”.

Przypomnijmy, w zasobie powiatu namysłowskiego znajduje się 312 km dróg powiatowych.

– Ta droga powiatowa i gminna jest mieszkańcom najbliższa, a w budżecie nie ma wystarczających środków, żeby wszędzie położyć piękny asfaltowy „dywanik” czy chodnik. Dla nas wsparcie z FDS jest bardzo znaczące. Co prawda otrzymaliśmy 50% wsparcia, a liczyliśmy na 80%. Łącznie na te wszystkie 5 zadań otrzymaliśmy 50% dofinansowania, szacowaliśmy je na 6 mln złotych, a po przetargach wyszło blisko 4 miliony – mówił Wiciak.

Jak zwrócił uwagę nasz rozmówca, dla budżetu to jest znaczny zastrzyk pieniędzy, ale gdyby udało się uzyskać dofinansowanie na poziomie 80% to wskaźniki finansowe powiatu wyglądałyby lepiej.

- W tym roku wybudowaliśmy łącznie 6 km dróg, ktoś powie że niedużo, ale patrząc na poprzedni rok 2018 keidy udało się oddać 13 km ścieżek rowerowych i kilkanaście kilometrów nakładek bitumicznych to nas ciesze ta ostatnia kadencji i nowe otwarcia jest dla nas bardzo dobre. Na 2020 rok złożyliśmy 5 wniosków. Dla nas jest istotny zrównoważony rozwój powiaty, w każdej gminie budujemy jakiś odcinek drogi i żadnej gminy nie faworyzujemy – mówił wicestarosta Wiciak.

Zobacz także

2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »